Bridgestone lastik markası hakkında daha fazla bilgi. Bridgestone markasının geçmişi ve tarihçesi.
Bridgestone Sizin Yolculuğunuz, Bizim Tutkumuz

Bridgestone

Bridgestone grubu 1931'de Japon Shojiro Ishibashi tarafından kurulmuştur. Kurucusunun soyadı İngilizcede "bridgestone" anlamına gelen taş köprü ifadesine tekabül eder. Şirket merkezi Tokyo'da bulunur.

Bridgestone 2008'de %16,9'luk pazar payı ile Fransız Michelin ile birlikte bugün dünya lastik pazarının eş lideridir.

Tüm dünyada mevcut olan Bridgestone 2008'de 2.623 Milyar Yen (yaklaşık 16,5 Milyar Avro) ciro yaparak 104 Milyon Yen (0,7 Milyon Avro) net kazanç elde etmiştir.

Grup 2008 sonu itibariyle 23 ülkede bulunan 209 şirket aracılığı ile 89.000 çalışana sahipti.

Bridgestone cirosunun %3,5'ini araştırma-geliştirme bütçesine ayırmaktadır. 2008'de bu bütçe 93 Milyar Yen'e (600 Milyon Avro) ulaşmaktaydı. Bu Japon imalatçının göze çarpan teknolojileri arasında çivisiz kış lastiğinden (1982) ve Potenza gamının oluşturduğu çok yüksek performanslı lastiklerinden (1986) bahsedilebilir.

Otomobil sektörünün dışında Bridgestone motosiklet, ağır vasıta, havacılık, zirai araç ve inşaat makinası lastikleri pazarında da aktiftir.

Bu grup aynı zamanda spor aksesuarları (özellikle golf ve tenis), bisiklet ve gürültü önleyici malzemeler gibi sınaî kullanımlar için türev ürünler sektöründe de mevcuttur. Bu faaliyetler 2008'de grup faaliyetlerinin %19'unu oluşturuyordu.

Bridgestone, önemli tarihler:

1931: Japonya'nın güneyinde yer alan Kurume şehrinde o zamana kadar geleneksel kauçuk ayakkabılar için taban üreten Shojiro Ishibashi şirketini sanayileştirme kararı alır. Otomobiller için lastik üretmeye karar verir ve yeni yan kuruluşunu adının İngilizceye uyarlanmış versiyonu ile adlandırır (Ishibashi harfiyen "taş köprü" yani" bridge stone" anlamına gelir).

1953: Yirmi yıl sonra, Bridgestone Japonya'nın en büyük lastik imalatçısı olur.

1962: Tokyo'da bir araştırma merkezinin kuruluşu grubun araştırma-geliştirme programının başlangıcını teşkil eder.

1979: Bridgestone kullanılmış lastiklerin çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanılmalarını sağlayan bir teknoloji geliştirir.

1988: Bridgestone Firestone Tire & Rubber Company şirketini satın alır.

1997: Bridgestone Formula 1'e giriş yapar.

2007: Amerika Birleşik Devletleri'nde lastiklerin kaplanmasında uzmanlaşmış Bandag şirketinin satın alınması.

Yarışma / sponsorluk / spor etkinlikleri sponsorluğu

Otomobil yarışları:

  • Bridgestone Formula 1'e 1997 yılında giriş yapar. Ferrari ve Michael Schumacher ile birlikte yedi dünya şampiyonluğuna imza atar.
  • 2010'a kadar Formula 1 dünya şampiyonasının münhasır tedarikçisi olur.
  • Bridgestone aynı zamanda Super GT Series yarışlarında da mevcuttur.

Motor yarışları:

  •  MotoGP dünya şampiyonasını altı defa kazanmış olan Bridgestone artık bu organizasyonun münhasır lastik tedarikçisidir.

Otomobil üreticilerinin stepne kullanımına ihtiyaç duymamalarını sağlayan 3. nesil Run Flat yani patlasa da gidebilen lastik.