Yeşil lastikler, yakıt tasarrufu, CO2 tüketimi - Hankook i-Flex: Geleceğin havasız lastiği

Hankook i-Flex: Geleceğin havasız lastiği

Çevre 14.10.2013, Hakan

Hankook otomobilde lastik kullanımına tamamen son veren devrimci tasarımı ile Frankfurt Otomobil Fuarı'nda deprem etkisi yarattı.

Hankook i-Flex Hankook, yeni fütürist lastik tasarımı i-Flex'in tanıtımını Frankfurt Otomobil Fuarı'nda gerçekleştirdi - Telif hakkı © : Hankook

Jant ve lastiğe son

Hankook Frankfurt Otomobil FuarıTelif hakkı © : Hankook
Uzun yıllardan beri lastik imalatçıları otomobil lastiklerinin optimizasyonu üzerinde yoğun çalışmalar gerçekleştirmektedir. Her geçen sene teknolojiler daha da ilerlemekte ve lastiklerin dinamizmleri, sürüş konforları ve yakıt tüketimine katkıları gibi özellikleri sürekli bir adım öteye taşınmaktadır. Ancak Hankook, lastiklerin (ve aynı zamanda jantların) yerini tamamen alması hedeflenen ve tek bir parçadan oluşan yepyeni tasarımını sunmak için Frankfurt Otomobil Fuarı'nı fırsat bildi. Fotoğraflarda sizin de görebileceğiniz gibi tasarım gerçekten de gelecekten bir tablo.

 

Daha sade, çevreye daha duyarlı

i-Flex; otomobil lastikleri dünyasının bütün geleneksel uygulamalarını tek bir hamlede geride bırakan bu yeni teknoloji kısaca böyle adlandırılıyor. Janta takılan lastiklere son! Daha hafif bir yapıya sahip olan ve yoldaki düzensizlikleri hava olmaksızın absorbe edebilen tek bir parça, bütün teker tertibatının yerini alıyor. Bu teknolojinin yapısında %95 oranında geri dönüşümlü malzemelerin kullanıldığı, ortaya çıkan ses seviyesinin sıradan lastiklerden daha düşük olduğu ve hatta klasik bir lastiğe oranla yakıt tüketiminin net bir şekilde optimize edildiği söyleniyor.

Hankook i-Flex, Volkswagen Up'da Telif hakkı © : Hankook

Kısacası, bu teknoloji zaman içerisinde otomobillerimizdeki lastiklerin yerini almak için ihtiyaç duyulan her şeye sahip. En azından kağıt üzerinde... Şimdilik, sadece Hankook tarafından Frankfurt'ta sunulan ve Abt tarafından hazırlanan bir Volkswagen Up'a takılan bir konsept çalışması söz konusu. Bir gün böyle bir teknolojinin seri üretime geçme ihtimali var mı? Bu soruya yanıt verebilmek için birkaç sene beklememiz gerekecek.