Yeşil lastikler, yakıt tasarrufu, CO2 tüketimi - Michelin, Citroën'in Hybrid Air’i için özel lastikler geliştiriyor

Michelin, Citroën'in Hybrid Air’i için özel lastikler geliştiriyor

Çevre 25.03.2013, Tan

PSA Peugeot Citroën tarafından geliştirilen ve yakıt olarak benzin ile sıkıştırılmış havanın beraber kullanıldığı Hybrid Air prototipi 100 km’de 3 litreden az yakıt tüketmekte olup kilometre başına yalnızca 69 g CO2 salımı sergilemektedir. Michelin tarafından temin edilen "Tall & Narrow" lastikleri bu performansa kısmen katkıda bulunmaktadır.

Citroën Hybrid Air Citroën'in yenilikçi benzinli full Hybrid çözümü - Telif hakkı © : PSA Peugeot Citroën

 

Citroën C3 temel alınarak geliştirilen Hybrid Air'in kullandığı yakıt türü eşi benzerine rastlanmamış bir cinsten. Benzin ve sıkıştırılmış havanın beraber kullanımı yakıt tüketimini (2,9 l/100 km) ve CO2 emisyonlarını (69 g/km) ciddi ölçüde düşürmeye imkan tanıyor. Bu otomobilin sunduğu değerler ile denk bir güce sahip olan sıradan bir Citroën C3'ün  sunduğu 4,5 l/100 km'lik yakıt tüketimi ve 104 g'lık CO2 emisyonu arasındaki fark kolaylıkla görülebilir. Bu fark yakıt tüketiminde 1,6 l/100 km'lik ve CO2 emisyonlarında 35 g'lık bir düşüş sağlandığı anlamına gelmektedir.

Michelin Tall & Narrow lastikTelif hakkı © : Michelin
Böyle bir enerji verimliliğini sağlayabilmek için PSA Peugeot-Citroën, Michelin'den kendisine özel bir lastik temin etmesini istedi. İstenen teknik özelliklerin karşılanabileceği kuşkuluydu zira aynı zamanda hem yuvarlanma direnci, hem güvenlik, hem konfor hem de kilometre ömrü konusunda yüksek performanslar sergilenmesi talep ediliyordu. Bunun sonucunda Michelin mühendisleri alışıldık olmayan boyutlara sahip bir lastik sundular: 65/50 R 18 boyutundaki bu lastik hem dar hem de geniş çaplı olmakla beraber (Tall & Narrow teknolojisi) birbirine zıt bu performansları bir araya getirmeye olanak sağlamaktadır. Bu lastik türü 2011'deki Challenge Bibendum'da sunulmuştu. Ayrıca araştırmacılar lastiği hafifleterek aracın ağırlığını yaklaşık 7 kg düşürmüşlerdir. Michelin’in geliştirdiği bu lastik toplam yakıt tüketimini 100 km'de 0,18 litre, CO2 emisyonunu ise kilometre başına 4,3 g düşürmeye olanak sağlamaktadır.