Yeşil lastikler, yakıt tasarrufu, CO2 tüketimi - Yakında tahıl bazlı Michelin lastikleri mi göreceğiz?

Yakında tahıl bazlı Michelin lastikleri mi göreceğiz?

Çevre 28.11.2013, Berk

Michelin, Biobutterfly olarak adlandırılan, tahıl bazlı ve çevreye daha duyarlı yeni bir lastik imalat süreci geliştirmeyi hedefliyor.

Kırsal yolda bir otomobil Michelin, biokütle temelli yeni bir lastik imalatı projesi üzerinde çalışıyor. - Telif hakkı © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Çevreye duyarlı sentetik bir kauçuk

Kauçuk, işlendikten sonra hamur bileşiminde kullanılarak lastik üretiminde büyük bir rol oynar. Bu endüstrinin neden olduğu karbon ayak izinin düşürülmesi ve hatta üretim maliyetlerinin optimize edilmesi için bu üretim sürecinin doğal olarak gelecekte daha da geliştirilmesi gerekmektedir. Özellikle önem arz eden bir konu da lastiğin yapısındaki temel öğelerden biri olan bütadiyenin üretimidir. Bu madde sentetik kauçuğun üretiminde kullanılan fosil kaynaklı bir kimyasal ara ürün olup dünyadaki tüm üretiminin %60'ı lastik sanayisinde kullanılır. Ekolojik açıdan çok daha iyi bir sonuç ile bütadiyen üretmenin bir yolu bulunursa bu sanayi dalının çevreye duyarlılığı önemli ölçüde arttırılacak demektir.

 

Üçlü işbirliği

Fransız lastik imalatçısı Michelin de kamu araştırma kuruluşları AXENS ve IFPEN ile işbirliği yaparak tam olarak bunu amaçlıyor. Bu işbirliğinin amacı; ağaç dalı, saman ve hatta pancar gibi bitkisel ürünlerden biyobütadiyen üretmeyi başarmak. Ekonomik açıdan sürdürülebilir bir modelin bulunması ve bu endüstriyel üretim dalının derinlemesine değiştirilmesi kaydıyla uygulamaya sokulacak böyle bir süreç, özellikle CO2 emisyonları açısından çevresel etkiyi düşürmek için en ideal çözüm.

Bu üçlü proje, Fransa'daki Enerji Yönetimi ve Çevre Ajansı'nın aklını çeldi ve bu ajanstan 14,7 milyon Avro tutarında bir yardım alacak. Biobutterfly isimli bu projenin sekiz yıla yayılmış bir şekilde 52 milyon Avro'luk bir toplam maliyete sahip olması öngörülüyor.

Acaba yakında çevreye %100 duyarlı sentetik bir kauçuk görebilecek miyiz? Aynı zamanda Continental'ın da gelecekte karahindiba bazlı kauçuk üretmeyi amaçladığını da hatırlatalım.