Yeşil lastikler, yakıt tasarrufu, CO2 tüketimi - Yeşil lastik: Lastik imalatçılarının imkansızı gerçekleştirme hedefi

Yeşil lastik: Lastik imalatçılarının imkansızı gerçekleştirme hedefi

Çevre 08.10.2012

Güvenlik, yakıt tasarrufu, uzun kullanım ömrü: On beş yıldan beri lastik endüstrisi üyeleri tatmin edici bir performans dengesi sağlamak adına ilk bakışta birbirleri ile çelişir görünen bu özellikleri bir araya getirmeye çalışmaktadırlar. Silika bazlı hamurlar ve yenilikçi imalat teknikleri sayesinde günümüzde artık yüksek performanslı yeşil lastikler sunulmaktadır.

Pneu vert : la quadrature du cercle Telif hakkı © : rezulteo

Yeşil lastikler mühendisler için gerçek bir baş belasıdır. Bir taraftan yuvarlanma direncini düşürmek için enerji kaybını ve lastik hamurunun ısınma derecesini aşağıya çekmek gerekirken diğer taraftan lastiğin zemin ile temas eden yüzeyi çok kısa mesafelerde frenleme sağlayabilmek için hızlı bir şekilde ısınabilmelidir. Bu, farklı özelliklere sahip hamurların bir araya getirilmesini gerektiren zorlu bir denklemdir!

Kaliteden ödün vermemek

Jean-Pierre Jeusette, lastik teknolojisi sorumlusuTelif hakkı © : All Rights Reserved
Michelin tarafından 1990'lı yılların başında lanse edilen ilk yeşil lastikten beri lastik imalatçıları tatmin edici bir performans dengesine ulaşabilmek için önemli ilerlemeler kaydettiler. Goodyear'ın Avrupa'daki araştırma merkezini yöneten Jean-Pierre Jeusette şunların altını çizmektedir; "Yeşil lastik hiçbir şekilde ürünün kalitesinden ve genel performansından ödün verecek şekilde tasarlanmamalıdır. Bizim üzerinde çalıştığımız dört ana unsur şunlardır: Yuvarlanma direnci, kuru zemin ve ıslak zemin üzerindeki sürüş özellikleri ve kilometre ömrü."

Silika bazlı hamurlar
İmkansızı başarmak için laboratuvarlarda hamurlar ve imalat yöntemleri üzerinde yoğun çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Mühendisler silika bazlı yeni materyaller geliştirmiş ve nanoteknolojiden faydalanmışlardır. Bütün bu çalışmalar sonucunda artık en son nesil yeşil lastikler standart bir lastik ile yarışabilir bir performans sunmaktadırlar. Bunun yanı sıra, standart lastikler kadar da dirençlidirler (ortalama %25 daha fazla kilometre ömrü).