Yeşil lastikler, yakıt tasarrufu, CO2 tüketimi - Yeşil lastikler: %3'e kadar yakıt tasarrufu

Yeşil lastikler: %3'e kadar yakıt tasarrufu

Çevre 16.11.2012, rezulteo

"Yeşil" bir lastik, "siyah" bir lastiğe oranla %3'e kadar daha fazla yakıt tasarrufu ve km başına 4 g'a kadar daha az CO2 emisyonu sağlar. Bunlar tasarruf ve çevrecilik açısından önemli değerlerdir.

Lastikleriniz sayesinde yakıt tasarrufu yapın Telif hakkı © : All Rights Reserved

Kendiniz test edin: Pürüzsüz bir yüzey üzerinde çelik bir bilye ile kauçuk bir bilye yuvarlayın. Belli bir süre sonra iki bilye de yavaşlayacak ve sonra da duracaktır. Peki bu bilyelerden hangisi daha uzağa gidecektir? Daha uzağa giden bilye çelik olandır. Bunun sebebi iki materyal arasındaki yuvarlanma direnci farkıdır.

Aynı enerji ile daha uzağa gitmek; bugünün ve yarının otomobil piyasasının merkezinde yatan düşünce budur.

Lastiğin yakıt tüketiminin yaklaşık %20'sinden sorumlu olduğu dikkate alınırsa bu hedefe lastik özelliklerini, bilhassa bu ünlü yuvarlanma direnci özelliğini geliştirmeden ulaşmak mümkün olmayacaktır.

Yuvarlanma direnci nedir?
Bu kavram daha bilimsel bir açıdan nasıl tarif edilebilir? Fizik kitaplarında yuvarlanma direncinin "lastiğin karşılaştığı yük altında uğradığı deformasyonun neden olduğu enerji kaybı" olduğunu okuyabiliriz. Enerji kaybı lastik hamurunda bir ısınma şeklinde kendini gösterir. Bir başka deyişle yuvarlanma direnci ne kadar yüksekse motor, aracı hareket ettirmek için o kadar fazla enerji harcayacak, bu şekilde daha fazla yakıt tüketecek ve daha fazla CO2 emisyonu yayacaktır.

Michelin %3'lük bir yakıt tasarrufu vaat ediyor
Lastik imalatçıları tarafından geliştirilen yeşil lastikler, klasik lastikler ile karşılaştırıldığında yuvarlanma direncini ciddi ölçüde ve yakıt tüketimini de nispeten daha az ölçüde düşürmeye olanak sağlarlar.

 Continental Fransa'nın Binek Araç Ürünleri ve Halkla İlişkiler Departmanı Sorumlusu Vincent Marquis şunları söylemekte; "Yuvarlanma direnci seviyesindeki %10'luk bir kazanım %1,6'lık bir yakıt tasarrufu ve 2 g/km daha az CO2 emisyonu anlamına gelmektedir".

EfficientGrip modeli ile %13'lük bir yuvarlanma direnci düşüşü ve %1,9'luk bir yakıt tasarrufu artışı vaat eden Goodyear da bu bilgiyi doğrulamaktadır.

Yeşil lastik alanında öncü marka Michelin ise Energy Saver lastiği ile bu alandaki ağırlığını güçlendirmektedir: %3'lük bir yakıt tasarrufu ve 4 g/km'lik bir CO2 emisyonu düşüşü vaat etmektedir.

Yetersiz şişirilmiş lastikler yuvarlanma direncini ciddi ölçüde arttırırlar

Bridgestone tarafından gerçekleştirilen bir çalışma Avrupa'daki sürücülerin üçte ikisinin yetersiz basınca sahip lastikler ile sürüş gerçekleştirdiğini göstermektedir. Bu ihmal Bridgestone'a göre 2 milyar litre daha fazla yakıt tüketimini ve 4,8 milyon ton daha fazla CO2 emisyonunu beraberinde getirmektedir.