Debica lastik markası hakkında daha fazla bilgi. Debica markasının geçmişi ve tarihçesi.
Debica

Debica

Marka geçmişine dair birkaç önemli tarih:

1937 Baharı - Dębica'da fabrikanın inşaat çalışmalarının başlangıcı. Bu şirket, Poznań şehrindeki "Stomil" isimli Polonyalı ilk lastik üreticisinin bir yan kuruluşu olarak ortaya çıkmıştır.

İnşaat projesi General Tyre and Rubber Şirketinin uzmanları ile 3 Polonyalı mühendisin işbirliği ile geliştirilmiştir.

30 Mart 1939 – İlk Dębica lastiğinin üretilmesi.

4 Nisan 1939 - Fabrikanın resmi açılışı.

1949 – Fabrikanın kamulaştırılması.

1961-69 – Makine parkının modernizasyonu, üretimin artırılması ve bisiklet lastiği üretimi için yeni bir ünitenin inşası. Gelecekte kurulacak olan araştırma-geliştirme departmanının temellerinin hazırlanması.

Haziran 1976 -  125p ve 126p isimli 2 Fiat modeline (bu Fiat modellerinin aynı ismi taşıyan Polonya versiyonlarına) orijinal ekipman olarak takılan ilk D-124 radyal lastiğin üretilmesi. Bu lastik ayrıca ihracat pazarı dahilinde de satılmıştır.

Radyal lastiklerin seri üretimine başlanması.

80'li Yıllar: Ağır vasıta ve zirai araç lastik üretimi için yeni bir ünitenin inşası.

1991–1995 - The Goodyear Tyre & Rubber Company şirketi tarafından bu şirketten satın alınan hisseler ile fabrikanın özelleştirilme süreci.

1993 – Kendi markasıyla üretime geçmek isteyen Dębica şirketi "Stomil" ismini bırakır ve günümüzdeki ismini alır: T.C. Dębica S.A.

An itibariyle Dębica fabrikası Goodyear'ın Avrupa'daki en büyük üretim ünitesidir. Burada Dębica, Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava markalı binek araç ve ticari araç lastikleri ile ağır vasıta ve zirai araç lastikleri üretilir.

Bu şirket 2009'da 1423 Milyon PLN (yaklaşık 363 Milyon €) ciro yapmıştır. Bu miktarın %73,8'i ihracat satışlarından, %26,6'sı Polonya pazarındaki satışlardan elde edilmiştir.