Otomobil fuarları ve etkinlikler - Michelin, Goodwood Hız Festivali'nde gezegenin en muhteşem süper otomobillerine sponsorluk yapıyor

Michelin, Goodwood Hız Festivali'nde gezegenin en muhteşem süper otomobillerine sponsorluk yapıyor

Etkinlikler 08.08.2013, Hakan

Rezulteo kısa süre önce İngiltere'nin güneyinde bulunan Goodwood'da 20.'si düzenlenen Hız Festivali'ne katılma şansını yakaladı. Bu etkinliğin tarihi ortağı Michelin süper otomobillerin kullanıldığı bir yarış-serginin sponsorluğunu yaptı. Bu sergi McLaren MP4 12C GT Sprint, GTA Spano, Spyker, Jaguar Project 7 gibi sıradışı spor araçları bir araya getirmekteydi.

Goodwood Supercar 2013 - McLaren MP4 20. Goodwood Hız Festivali'nde sıradışı süper otomobiller sergilendi - Telif hakkı © : rezulteo

Goodwood Hız Festivali (Goodwood Festival of Speed) her yıl yaz başında İngiltere'nin güneyinde organize edilen ve dünyada eşi benzeri olmayan bir otomobil etkinliğidir. Kendine özgü özelliklerinden biri 10. Richmond Dükü'nün varisi ve British Automobile Racing Club'ın başkanı Lord Mach'ın özel arazisinde gerçekleştirilmesidir. Festival her sene 150.000'in üzerinde ziyaretçiyi çekmektedir. Ziyaretçiler burada otomobil üreticilerinin standlarını ziyaret etmekte ve özellikle hafta sonu boyunca organize edilen yokuş tırmanma yarışı, toprak arazi rallisi ve hatta hava balesi gibi çok sayıda şova katılmaktadırlar!


20. Goodwood Hız Festivali'nin tanıtım videosu

 

Goodwood Hız Festivali'nin diğer toplu otomobil organizasyonlarından farkı, aktivitelerin çeşitliliği ve kalitesidir. Üç gün boyunca organize edilen yokuş tırmanma yarışı (1,86 km boyunca 9 viraj) otomobil sporunun tarihi temsilcilerinin araçlarını bir araya getiriyor. Tüm dönemlerin ve tüm yarışların temsili niteliğindeki otomobiller Damon Hill, Nelson Piquet, Jenson Button, Allan McNish, Henri Pescarolo gibi ünlü pilotlarca sürülüyor. 

Festival of Speed - Goodwood 2013Telif hakkı © : rezulteo

Hız Festivali'nin tarihi ortağı Michelin hafta sonunun en önde gelen organizasyonlarından birinin sponsorluğunu yapıyordu: Süper Otomobiller Padoğu. Bu ünlü lastik markası aynı zamanda otomobil yarışlarına adanmışlığını sergilediği geniş bir standa da sahipti.

 

Süper Otomobiller Padoğu: 40 sıradışı yarış otomobili

Süper Otomobiller Padoğu, aralarında McLaren MP4 12C GT Sprint, GTA Spano, Spyker, Jaguar Project 7 gibi gezegenin en akıl almaz tasarımlarının da yer aldığı kırk adet yarış otomobilini bir araya getirmekteydi. Hafta sonu boyunca organize edilen bu yarış-sergi (run) ziyaretçilere bu otomobilleri tırmanma yarışı pistinde izleme fırsatı sundu.

 

 

 

Telif hakkı ©  

1/
 

Michelin standı: Otomobil tutkusuna övgü

Michelin'in spor ve yarış ürünlerini keşfetmeyi sağlayan teknoloji vitrini markanın otomobil tutkusu dünyasında gerçekleştirdiği prestijli ortaklıkları güzel bir şekilde göstermekteydi.

  •  Yarış: Formula 1 ile gerçekleştirdiği ortaklık Michelin’in bu baş tacı disipline adanmışlığını ortaya koymaktaydı (1977’den 1984’e ve 2001’den 2006’ya). Yoksa bu, markanın gelecekte F1’e geri döneceğinin bir göstergesi miydi?
  • Yüksek performans: McLaren MP412C Spider ile gerçekleştirdiği ortaklık Michelin’in süper otomobiller dünyasındaki kaçınılmaz varlığını göstermekteydi. McLaren’ın tekerlerinde Michelin Pilot Super Sport (245/30R 20 ve 305/25 r21) lastikler bulunmaktaydı.
  • Modifiye: Bir diğer ortağı Audi R8 V10 biturbo ise MTM uzman ekibi tarafından hazırlanmış olup Michelin Sport Cup   245/30ZR 20 ve 325/25ZR 20) lastiklerini kullanmaktaydı.

    Modifiye Audi R8 V10Telif hakkı © : rezulteo