Otomobil fuarları ve etkinlikler - Pirelli, Cenevre Otomobil Fuarı'nda yeni Ferrari, McLaren ve Lamborghini modellerini donatıyor

Pirelli, Cenevre Otomobil Fuarı'nda yeni Ferrari, McLaren ve Lamborghini modellerini donatıyor

Etkinlikler 22.03.2014, Berk

Pirelli, seri üretim spor otomobil alanındaki ortaklıklarını el üstünde tutmaya devam ediyor. Ferrari, McLaren ve Lamborghini markalarına ait yeni modellerin hepsi, bu İtalyan lastik markasının özel üretim lastikleri ile yola çıkıyor.

Pirelli P Zero McLaren 2014 Cenevre Otomobil Fuarı Pirelli, 2014 Cenevre Otomobil Fuarı'nda en güzel spor otomobilleri özel üretim lastikleri ile süslüyor - Telif hakkı © : McLaren

Sportif performans alanında tartışmasız lider

Sportif ve prestijli otomobillere yönelik lastik alanında Pirelli ürünlerinin en ünlü markalara ait yeni modellerin büyük bir çoğunluğunda kullanıldığı tartışma götürmez. Pirelli P Zero, 2014 Cenevre Otomobil Fuarı'nın gerçekleştirildiği tarihlerde 380'in üzerinde araç için aldığı onay ile prestijli araçlarda orijinal ekipman olarak sıkça kullanılan bir yüksek performans lastiğidir. Bu da geçtiğimiz seneden beri onay sayısının en az 90 sayı arttığı anlamına geliyor. Bu sene de İtalyan lastik imalatçısı birçok prestijli yeni modelin lastikleri için kolları sıvadı.

 

McLaren, Ferrari ve Lamborghini

Cenevre Otomobil Fuarı'nın yıldızlarından biri şüphesiz İtalyan otomobil üreticisi Lamborghini'nin gamında Gallardo'nun yerini alan yepyeni süper otomobil Huracan'dı. Bu üretici neredeyse bütün modellerinde kendisi gibi bir İtalyan markası olan Pirelli ile çalışıyor ve bu yeni spor otomobil için de söz konusu işbirliğini sürdürüyor. Pirelli, Sant'Agata Bolognese fabrikasından çıkma bu yeni coupé için Lamborghini markasını temsilen L işareti taşıyan özel üretim P Zero'lar geliştirdi. Ön aksta 245/30ZR20, arka aksta ise 305/30ZR20 boyutundaki bu özel üretim P Zero'lar, 610 beygirlik bir güç ile 0'dan 100 kilometre/saate geçişi 3,2 saniyede yapabilen ve 325 kilometre/saatlik bir azami hıza sahip olan bu yeni dört çeker hız canavarının tüm ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

LamborghiniTelif hakkı © : Lamborghini
Yeni McLaren 650S de ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak geliştirilmiş Pirelli lastiklerine sahip. Kaputun altında 650 beygirlik tork üreten çift turbo beslemeli V8 bir motora sahip olan bu otomobilin 0'dan 100 kilometre/saate 3,1 saniyede, daha da önemlisi 0'dan 200 kilometre/saate yalnızca 8,4 saniyede çıkabildiği düşünülecek olursa karşımızda Lamborghini'den bile daha etkili bir aracın bulunduğunu en azından kağıt üzerinde söylemek mümkün. Bu otomobile monte edilen P Zero'lar da özel üretim: Ön aks için 235/35 R19 ve arka aks için 305/30 R20 boylarında imal edilen, "MC1" işaretlemesine sahip birer P Zero Corsa Asimmetrico. 650S'nin aynı zamanda kışa yönelik özel üretim Pirelli lastiklerine de sahip olduğunu belirtmek isteriz. Winter Sottozero 3 model lastikler İngiliz üretimi bu spor otomobil için özel olarak hazırlandı.

FerrariTelif hakkı © : Ferrari
Son olarak, Pirelli bir diğer ortağı olan Ferrari'yi unutmadı. Markanın Cenevre'de otomobil tutkunlarının beğenisine sunduğu yeni şahlanan atı California T de özel P Zero lastiklerine sahip. Ferrari’nin yeni kabriosuna özel "F01" işaretli bu eşsiz P Zero'lar 19 inç ve 20 inç seçenekleriyle sunuluyor.