Lastik ve yol güvenliği - Avrupalı otomobil sürücülerinin %80'i yetersiz basınca sahip lastikler ile sürüş gerçekleştiriyor.

Avrupalı otomobil sürücülerinin %80'i yetersiz basınca sahip lastikler ile sürüş gerçekleştiriyor.

Güvenlik 07.06.2013, Rezulteo

Bridgestone Batı Avrupa ülkelerinde geleneksel olarak gerçekleştirdiği lastik kontrolü kampanyalarından 8.'sinin sonunda bu endişe verici tespiti yaptı. Bunun yanı sıra, sürücülerin dörtte biri yasal limitin üzerinde aşınmış lastikler ile sürüş gerçekleştirmektedir. Bu tespitlerde bulunan lastik imalatçısına göre bu, ekonomik krizin bir sonucu. Her halükarda bu ihmal çok ciddi sayıda trafik kazası ve yakıt israfı ile gereğinden fazla CO2 emisyonuyla sonuçlanmaktadır.

Yetersiz basınca sahip lastiklerin bakımı Bridgestone'a göre Avrupalı otomobil sürücülerinin %80'i yetersiz basınca sahip lastikler ile sürüş gerçekleştiriyor. - Telif hakkı © : Bridgestone

Her yıl olduğu gibi Bridgestone birçok Batı Avrupa ülkesinde düzenli olarak gerçekleştirdiği lastik kontrollerinden ders çıkarıyor. Sonuçlar endişe vericinin de ötesinde. 2012'de gerçekleştirilen 28.000 kontrolün neticesinde otomobil sürücülerinin %78'inin yetersiz basınca sahip lastikler kullandığı tespit edildi. Bu rakam 2011'de %63 idi. Artış neredeyse %25.

 

 

 

Bridgestone'a göre ekonomik krizin bir sonucu

Bridgestone'un lastik kontrolü hizmetiTelif hakkı © : Bridgestone
Ancak bu kontrollerin başka getirileri de var: Yapılan gözlemlere göre otomobil sürücülerinin dörtte biri yasal sınırın ötesinde aşınmış lastikler kullanmakta. 2011'de %20 olan bu oranda da %25'lik bir artış yaşanmıştır. Söz konusu araştırmanın sorumluları bu değişimi ekonomik krizin satın alım gücünü düşürmesine bağlamakta. Sürücüler tasarruf sağlamak amacıyla lastik değişimini ertelemek isteyebilirler. Yine aynı sebeple, otomobillerini daha seyrek kullanabilir, dolayısıyla lastiklerinin durumunu, özellikle basıncını daha az kontrol edebilirler.

 

Avrupa'da 150.000'den fazla kazanın sebebi

Yetersiz basınca sahip veya aşınmış lastikler ile sürüş gerçekleştirmenin hem tehlikeye hem de masrafa yol açtığını hatırlatan Bridgestone bu durumu endişe verici buluyor. Nitekim, kötü durumdaki lastiklerin Avrupa'daki 153.000 kazanın altında  yattığı ve ölümcül otoyol kazalarının %6'sına doğrudan yol açtığı düşünülüyor. Düşük bir basınç seviyesinin frenleme sırasında yol tutuşu ve denge performanslarını düşürdüğü biliniyor. Artan frenleme mesafelerinin ve yağmurlu havalarda daha yüksek bir suda kızaklama riskinin ortaya çıkmasının sebebi de budur. Aşınmış lastiklerde bu durum daha ciddidir…

 

4 milyar litreye yakın yakıt israfı

Bunun yanı sıra, yetersiz lastik bakımı hem sürücü hem de topluluk açısından ek masrafa yol açmaktadır. Bridgestone'a göre 0,5 bar'lık bir eksik basınç %2,4'lük bir aşırı yakıt tüketimine yol açmakta. Ayrıca yetersiz basınca sahip lastiklerin toplamda yılda 3,9 milyar litrelik bir yakıt israfını ve 9,2 milyon tonluk gereğinden fazla bir CO2 emisyonunu beraberinde getirdiği tahmin ediliyor.

 

Çözüm: Lastiklerinizin durumunu ayda bir kontrol etmek

Bu endişe verici tespit lastiklerin durumunu ve basıncını ayda bir kontrol etmenin ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Aracınızın imalatçısı tarafından önerilen basınç değeri kullanım kılavuzunda belirtilir. Bu değer aynı zamanda sürücü kapısının üzerinde veya yakıt deposu kapağının iç kısmında belirtilmektedir.

 

Daha fazla bilgi için:
>> 
Bridgestone'un lastiklerin güvenliği hakkındaki internet sayfası