Lastik ve yol güvenliği - Bridgestone « Emniyetimiz için 2 dakika » etkinliği kapsamında lastiklerinizi kontrol ediyor

Bridgestone « Emniyetimiz için 2 dakika » etkinliği kapsamında lastiklerinizi kontrol ediyor

Güvenlik 13.05.2015, Özlem COŞKUN

Bridgestone ilk defa 2013 yılında hayata koyduğu « Emniyetimiz için 2 Dakika » projesinin yeni döneminde, İDO iskelelerinde ücretsiz gerçekleştirdiği lastik kontrollerine yıl sonuna kadar devam ediyor.

Türkiye Bridgestone ekipleri İDO iskelelerinde Uzun yola çıkmadan önce lastiklerinizi kontrol ettirin - Telif hakkı © : Bridgestone Türkiye

İstanbul ya da Yalova’da yaşıyorsanız; yahut yolunuz bu şehirlerdeki İDO feribot iskelelerine düşerse, kırmızı formalı Bridgestone ekiplerini hemen fark edeceksinizdir. Siz iskelede sıra beklerken, onlar aracınızın lastiklerinin diş derinliğini ve basıncını en son teknolojiye sahip digital cihazlar yardımıyla hızlı ve etkili bir ölçüyorlar. Bu ölçümlerin sonunda sizi lastiklerinizin durumuyla ilgili bilgilendiriyor ve gerektiği takdirde basınç dengeleme, sübap değiştirme gibi işlemleri de gerçekleştiriyorlar. Üstelik bu ölçüm ve işlemlerin hepsi ücretsiz olarak veriliyor.

 

Yanlış hava basıncı lastiklerin ömrünü kısaltıyor

Eksik ya da fazla hava basıncı; lastiklerin düzensiz ve hızlı bir şekilde aşınmasına, lastiklerin yol tutuşunun azalmasına, aracın alt aksamlarının zarar görmesine, yakıt tüketiminde artışa ve CO2 salımına bağlı olarak çevre kirliliğine de neden oluyor.

Lastiklerin doğru hava basıncıyla kullanılması, lastiğin ömrü ve yakıt sarfiyatı açısından oldukça önemli. Örneğin, gereğinden fazla şişirilmiş bir lastik yakıt tüketimini arttırdığı gibi, lastiğin düzensiz aşınmasına neden olarak lastik kullanım ömrünü de kısaltıyor. Az şişirilen lastikler de yine lastiklerin düzensiz aşınmasına, dolayısıyla da lastik ömrünün kısalmasına neden oluyor.

Lastik hava basıncı kontrolüTelif hakkı © : Bridgestone Türkiye

 

Bridgestone #Emniyetimiziçin2dk kontrol etkinlikleri kapsamında 2013 yılından beri toplamda 14.750 aracın lastiklerine 100.774 PSI hava basıldığını ve sürücülerin lastik basıncının önemi hakkında bilgilendirildiğini belirtiyor.

 

 

Güvenli bir sürüş için şart

Bridgestone ekipleri yaptıkları kontroller sonucunda lastik diş derinliği yasal sınırın altında bulunan sürücüleri lastiklerini en kısa sürede yenilemeleri konusunda uyarıyorlar.

Lastik diş derinliği kontrolüTelif hakkı © : Bridgestone Türkiye

 

 

Aşınan lastiklerle sürüş yapmak riskli olabilir. Çünkü aşınan lastikler, yol tutuşu ve ıslak zeminde frenleme gibi önemli manevralarda gerektiği gibi performans gösteremezler ve sürüş güvenliğini tehlikeye düşürürler. Güvenli bir sürüş için, lastiklerin diş derinliği ölçülmeli, lastiklerin aşınmaları düzenli olarak kontrol edilmelidirLastiklerin diş derinliğinin yasal sınırının 1,6 mm. olduğu, bununla birlikte lastiklerin diş derinliği ne kadar yüksek olursa, sağladıkları yol tutuşunun da bir o kadar iyi olduğu unutmamalıdır.

 

 

 


Türkiye’nin lider lastik üreticilerinden Bridgestone’nun kontrol etkinlikleri için iskeleleri seçmesi tesadüf değil. Bu noktalar özellikle uzun yolculuklar için tercih ediliyor. İstanbul Yenikapı, Pendik, Sirkeci ve Yalova İDO iskelelerinde hangi marka olursa olsun lastiklerinizi uzun yola çıkmadan önce, ücretsiz bir şekilde Bridgestone ekiplerine kontrol ettirebilirsiniz.

 

Takvim belli oldu

Emniyetimiz için 2 dakika kontrol etkinlik noktaları ve tarihleri:

30 Nisan Perşembe, Pendik, Yalova, Yenikapı İskeleleri

01 Mayıs Cuma, Pendik, Yalova, Yenikapı İskeleleri

03 Mayıs Pazar, Pendik, Yalova, Yenikapı İskeleleri

04 Mayıs Pazartesi, Sirkeci iskelesi

12 Mayıs Salı, Sirkeci iskelesi

16 Mayıs Cumartesi, Pendik, Yalova, Yenikapı İskeleleri

17 Mayıs Pazar, Pendik, Yalova, Yenikapı İskeleleri

18 Mayıs Pazartesi, Pendik, Yalova, Yenikapı İskeleleri

19 Mayıs Salı, Pendik, Yalova, Yenikapı İskeleleri

22 Mayıs Cuma, Sirkeci İskelesi

28 Mayıs Perşembe, Sirkeci İskelesi