Kış lastiği: güvenli sürüş için tavsiyeler - Dunlop Winter Sport 5, yeni bir sportif kış lastiği

Dunlop Winter Sport 5, yeni bir sportif kış lastiği

Kış lastiği 15.12.2015, Julien Taillandier

Henüz piyasaya yeni çıkmış olan Dunlop Winter Sport 5 daha şimdiden birçok kış lastiği karşılaştırmasında zafer elde ederek farkını ortaya koydu. Birkaç gündür satışta olan bu yeni ürünün sunumunu aşağıda bulabilirsiniz.

Dunlop Winter Sport 5 Telif hakkı © : Dunlop

Auto Bild Performance testinde 1. (225 40R18),  Auto Bild SUV testinde 1. (215 65R16),  Auto Express testinde 2. (225 45R17) ve ACE testinde 2. (205 50R17) olan Dunlop Winter Sport 5 kariyerine etkileyici bir başlangıç yaptı.

Dunlop Winter Sport 5 karlı yolda test ediliyorTelif hakkı © : Dunlop

SP Winter Sport 4D lastiğinin yerini alarak serinin 5. lastiği olan bu model, ağırlıklı olarak dinamik eğilimli bir kış lastiği arayışındaki otomobil sürücülerine yönelik. Winter Sport 5 ile aynı boyutlarda olan  SP Winter Response 2 daha nötr bir konumda olduğundan bu yeni model karşısına bir rakip olarak çıkmıyor. Özet olarak Sport 5 güçlü araçlara ve/veya sportif bir sürüşe yönelikken Response 2 daha geleneksel bir kullanımı ve araçları hedefliyor.

Hangi açıdan daha yüksek bir performans?

Piyasaya sürülen her lastik teorik olarak yerini aldığı lastikten daha yüksek performansa sahiptir. Teknolojik ilerlemeler daha iyi hamur bileşimlerinin geliştirilmesini ve bir takım teknik sınırlamaların aşılmasını sağlıyor.

Winter Sport 5 de özel bir geliştirme sürecine tabi tutularak bir önceki modeline oranla belirli performans özelliklerinde kayda değer ilerlemeler kaydetmiştir. Bunlar arasından en çok öne çıkanlar şunlar:

- Lastik üzerinde bulunan yüksek sayıda hamur blok sayesinde daha iyi bir desen izi ve dolayısıyla ıslak ve karlı zeminde daha iyi bir kavrama. Sırt deseninin ortasında yer alan pah şeklindeki kılcal kanallar sayesinde kar üzerinde daha başarılı bir tutunma ve hareket kabiliyeti.

Dunlop Winter Sport 5 lastiğinin hamur bloklarıTelif hakkı © : Dunlop

- Islak zeminde güvenlik (suda kızaklama direnci) ile kar tahliyesi sağlamak üzere oluşturulmuş geniş kanallar.

Dunlop Winter Sport 5 lastiğinin sırtıTelif hakkı © : Dunlop

- Hafifletilmiş lastik yapısı sayesinde daha düşük yuvarlanma direnci.

Dunlop Winter Sport 5 lastiğinin yapısıTelif hakkı © : Dunlop

Winter Sport 5 daha şimdiden 15 ile 19 inç arasında değişen boyutlarda piyasada mevcut. Lastik genişlikleri ise 195 ile 245 mm arasında değişmekteyken lastik yanağı katsayısı 40 ile 65 arasındadır.