Kış lastiği: güvenli sürüş için tavsiyeler - Kış lastikleri hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Kış lastikleri hakkında bilinmesi gerekenler

Kış lastiği 15.02.2015, Can

Her kış site kullanıcılarından ciddi miktarda soru alıyoruz. Bugün en sık karşılaşılan konuların bir özetini sunacağız ve bu alandaki doğru ve yanlış inanışların üzerinden geçeceğiz.

Kış lastikleri hakkında grafik Kış lastikleri konusunda kendinize sorduğunuz bütün soruların yanıtları! - Telif hakkı © : rezulteo

1. Bir araçta yalnızca iki adet kış lastiği kullanmak mümkündür:


YANLIŞ: Kış lastikleri dörtlü takım şeklinde monte edilir. Yalnızca 2 kış lastiği monte edildiğinde aracın yol üzerindeki sürüş özellikleri abartılı ve tehlikeli hale gelebilir. Kış lastiklerinin konumuna bağlı olarak araç yetersiz veya aşırı dümenlemeye eğilim gösterir. 

Karlı zemin üzerinde ön aksta kış lastiklerine, arka aksta yaz lastiklerine sahip bir otomobil ile sürüşe dair bir video:

 
Bu konuda daha fazla bilgi için Yalnızca ön aksa kış lastikleri takmak yeterli olabilir mi? isimli kılavuzu okuyabilirsiniz.
 

 

2. 4x4'lerin kış lastiğine ihtiyacı yoktur:


YANLIŞ
: Uygun lastiklerin sunduğu iyi tutunma kabiliyeti olmadan bir 4x4, kar üzerinde hiçbir şey yapamaz. Durum özellikle karlı yüzeye sahip yokuşlarda tehlikeli olabilir ve araç ağırlığı nedeniyle kayabilir. 

 

Bu konuda daha fazla bilgi için 4x4'lerin kış lastiğine ihtiyacı var mıdır? isimli kılavuzu okuyabilirsiniz.


Otomobil ve kar bulutuTelif hakkı © : Nokian

 

3. Kış lastiği yalnızca kar üzerinde işe yarar:


YANLIŞ: Sıcaklıklar 7°C'nin altına düştüğü anda kış lastikleri her türlü yol kaplamasında ve her türlü sürüş şartında kullanıma uygun hale gelir. Örneğin 5°C'lik bir ortamda ıslak zemin üzerinde bir yaz lastiği frenleme sırasında bir kış lastiğinden ortalama 4 metre daha uzun mesafede durabilecektir.


Bu konuda daha fazla bilgi için Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki farklar nelerdir? isimli kılavuzu okuyabilirsiniz.

 

4. Kış mevsiminde lastikleri biraz daha fazla şişirmek gerekir:


DOĞRU: Lastiklerin basıncı ortam sıcaklığına bağlıdır. Düşük sıcaklıklarda ölçülen basınç değeri daha düşük olduğundan normalde dikkate alınması gereken basınca kış mevsiminde 0,2 bar eklemek uygun olacaktır.


Bu konuda daha fazla bilgi için Kış mevsiminde lastik basıncı ne olmalı? isimli kılavuzu okuyabilirsiniz.

 

5. Dar bir lastik kar üzerinde daha etkilidir:


DOĞRU: Daha dar bir lastik sırtı karlı zemin üzerindeki hareket kabiliyetini ve kavramayı arttırır.

Aracınız için onaylanan lastik boyutlarını görmek için buraya tıklayın

 

6. Ağır kış lastikleri ile kış lastikleri farklıdır:


DOĞRU: Kış lastikleri (veya dağ lastikleri), otomobil sürücüsünün ılıman iklimlerde kar, asfalt veya yağmur ile karşılaşabileceği klasik kullanımlara yöneliktir... Ağır kış lastiği ise çok soğuk hava sıcaklıklarında ve çetin kış şartlarında kullanım için geliştirilir. 


Bu konuda daha fazla bilgi için Ağır kış lastiği, dağ lastiği, çivili lastik, dört mevsim lastiği: Kış mevsimine yönelik lastiğinizi seçin isimli kılavuzu okuyabilirsiniz.

 

7. M+S lastikleri gerçek kış lastikleridir:


YANLIŞ: Bir lastiğin kış sürüşüne uygun özelliklere sahip olduğunu gösteren tek simge 3FMSF (Three Peak Mountain Snow Flake, yani dağ ve kar tanesi) işaretidir.


Bu konuda daha fazla bilgi için M+S lastikleri kış lastikleri midir? isimli kılavuzu okuyabilirsiniz.

M+S işaretlemesiTelif hakkı © : All Rights Reserved

 

8. Yaz mevsiminde kış lastikleri ile sürüş gerçekleştirilebilir:


DOĞRU: Ancak bir kış lastiği, sıcaklıklar 7°C'nin üzerine çıktığı andan itibaren bir yaz lastiği ile aynı sürüş ve güvenlik performansını garanti edemeyecektir. Üstelik yüksek sıcaklıklarda çok daha hızlı aşınabilir.


Bu konuda daha fazla bilgi için Yaz mevsiminde kış lastiği ile sürüş gerçekleştirilebilir mi? isimli kılavuzu okuyabilirsiniz.

 

9. Kar lastikleri ile kış lastikleri farklıdır:


YANLIŞ: Kar lastiği, dağ lastiği ve kış lastiği aynı ürün kategorisine verilen farklı isimlerdir. Sadece ağır kış lastikleri farklı bir kategoridedir.

 

10. Kış lastikleri yaz lastiklerinden daha pahalıdır:


DOĞRU: Aynı boyutlar dikkate alındığında kış lastikleri kendilerine denk durumdaki yaz lastiklerinden ortalama olarak %15 ile %20 oranında daha pahalıdır. Buna karşılık kış lastiklerinin yaygınlaşması ile birlikte bu farkın gelecek yıllarda düşeceği düşünülüyor.