Kış lastiği: güvenli sürüş için tavsiyeler - Kış lastikleri Lüksemburg'da zorunlu

Kış lastikleri Lüksemburg'da zorunlu

Kış lastiği 07.12.2012, Ezgi Yel

Kış lastikleri artık Lüksemburg'da zorunlu. Lüksemburg Büyük Dukalığı 2010'da Almanya tarafından kabul edilen yönetmeliğin bir benzerini uyguluyor. Bu yönetmelik yalnızca bu ülkenin vatandaşlarına değil aynı zamanda düzenli olarak veya tek seferlik sınırı geçenlere dahi uygulanmaktadır.

Karlı havada Luksemburg Telif hakkı © : All Rights Reserved

Lüksemburg kış mevsiminde kış lastiklerinin kullanımını halen zorunlu kılan az sayıdaki Avrupa ülkesi arasına katılmış bulunmaktadır. Bu zorunluluk bütün kış mevsiminden çok kış koşulları olarak tanımlanan "buzlanma, sıkışmış kar, erimekte olan kar, buz ve don olaylarına uğramış yollar" gibi meteorolojik koşullarda uygulanmaktadır. 

Lüksemburg 2010'da Almanya tarafından yürürlüğe konulan yönetmeliğin uygulanmasını faydalı buldu ve kendi de bundan esinlendi.

Bu yeni yönetmelik 1  Kasım 2012'den itibaren "hangi ülkenin plakasını taşırsa taşısın" Lüksemburg Büyük Dukalığı yollarından geçen bütün sürücüler için geçerlidir. Dolayısıyla bu ülkenin vatandaşlarının yanı sıra hem düzenli olarak hem de tek seferlik sınırı geçen sürücüleri de ilgilendirmektedir. Bu kuralın ihlali durumunda 74 Avro'luk bir ceza uygulanmaktadır.

Bu zorunluluk ağır vasıtalar ile şehiriçi ve şehirdışı otobüsler için hafifletilmiştir: Bu gibi araçlar yalnızca çeker aksları kış lastikleri ile donatıldığı müddetçe trafiğe girebilirler.

Bu zorunluluk; traktörler, kendinden hareketli makineler, üç veya dört tekerli motosikletler ile mobilet ve motosiklet gibi iki tekerli araçlar için geçerli değildir.

Son olarak, Lüksemburg hükümeti kış koşullarında uygun lastiklere sahip olmadan park edilen araçların cezaya tabi olmayacağını belirtmektedir.