Kış lastiği: güvenli sürüş için tavsiyeler - Kış lastiklerine geçmenin vakti geldi!

Kış lastiği aramaya başladınız mı?

Kış lastiği 12.10.2015, Tan

Hava sıcaklıklarının iyice düştüğü şu sonbahar günlerinde, kış lastiği konusu da tekrar gündeme gelmeye başladı: Kış lastiğine ihtiyacım var mı? Hangi marka lastiği satın almalıyım? Geçen seneki kış lastiklerim beni bu sene de idare eder mi? Yaz lastiklerimi nerede saklatabilirim?... Tüm bu sorularınıza yanıt bulabilmeniz amacıyla rezulteo sizler için bu rehberi hazırladı.

Sonbaharda otomobil sürüşü Kışın gelmesine henüz zaman varken optimal bir sürüş gerçekleştirmek için bir takım önlemler almanız gerekir - Telif hakkı © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Kış lastiklerini ne zaman takmak gerekir? 

Kış lastikleri sıcaklıklar 7oC'nin altına düştüğünde maksimum performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Lastik değişimini ne zaman mı gerçekleştirmeli? Ilıman ülkelerde kış saatine geçiş için kasım ayı sonu iyi bir zamanlamadır. Kuzey Ülkeleri'nde ve Orta Avrupa'da kış lastikleri daha erken kullanılmaya başlanır. Hatta bazı ülkeler en soğuk geçen haftalarda bu lastiklerin kullanımını zorunlu hale getirmiştir. 

>> Kış lastikleri, kar zincirleri ve çivili lastikler hakkındaki Avrupa mevzuatı

>> Türkiye'deki kış lastiği mevzuatına dair hatırlatma

 

Kış ile yüzleşmek için kullanılan farklı ekipmanlar 

Kış lastikleri (veya dağ lastikleri), ağır kış lastikleri, çivili lastikler, dört mevsim lastikleri: Kış koşullarına uygun birçok türde lastik mevcuttur. Bu lastiklerin her biri belirli kullanım ve iklim şartlarına yanıt verir. Kimi zaman ise mevzuat ve/veya hava şartları aracınızın bagajında kar zinciri bulundurmanızı zorunlu hale getirmektedir.

>> Kar lastiği, kış lastiği, çivili lastik, zincir: Kar ve soğuğa göğüs germek için ihtiyaç duyacağınız bütün otomobil ekipmanları

 

Belki de lastiklerinizi değiştirmenin zamanı geldi… 

Kış lastiklerinizi takmadan önce genel durumlarını kontrol edin. Lastiklerinizin aşağıdaki hususlarla ilgili herhangi bir soruna sahip olması durumunda hemen yenileri ile değiştirin: Diş yapısının derinliği, aynı aks üzerindeki iki lastik arasında aşınma farkı, patlaklar veya şekil bozuklukları.

>> Kış lastiklerinizi satın almak için son dakikaya kadar beklemeyin!

 

Kış sürüşüne yönelik tavsiyeler 


Kış lastikleri karlı ve buzlu yollarda daha fazla güvenlik sağlar. Tabi aynı zamanda kötü hava koşullarında uyulması gereken sürüş kurallarına da uyum göstermeye devam etmelisiniz.

>> Kış sürüşü

 

Kış mevsimi boyunca yaz lastiklerini ne yapmak lazım? 

Yaz lastiklerinizin potansiyelini korumak için onları iyi şartlarda muhafaza etmelisiniz. Ortam sıcaklığı, nem seviyesi ve depolama şekli gibi uyulması gereken kurallar vardır. Eğer depolama alanına sahip değilseniz bir lastik oteline lastiklerin emanet edilmesi sizin için pratik bir çözüm olacaktır. Birçok şirket bu hizmeti sunmaktadır.

>> Lastikleri mevsimler arasında nasıl saklamalı?

 

 

Kış lastiklerinin basınç ayarı 

 Basıncın sıcaklık ile beraber düşmesi nedeniyle araç üreticisi tarafından belirtilen değere birkaç desibar eklemeyi unutmayın.

>> Kış mevsiminde lastik basıncı ne olmalı?