Kış lastiği: güvenli sürüş için tavsiyeler - Kış lastiklerinin kullanılması gerektiğini belirtmek için renk değiştiren bir lastik

Kış lastiklerinin kullanılması gerektiğini belirtmek için renk değiştiren bir lastik

Kış lastiği 10.12.2013, Tan

Birçok otomobil sürücüsü, yollar karla kaplı olmasa dahi kış lastiklerinin kullanılması gerekebileceğinden habersizdir. Canadian Tire bu bilgiyi daha iyi bir şekilde aktarmak üzere ilginç bir çözüm sunuyor.

Canadian Tire'dan ısıya duyarlı lastik Canadian Tire'ın ürettiği ısıya duyarlı lastiklerin yanakları sıcaklıklar düştüğünde mavi renge bürünüyor - Telif hakkı © : Canadian Tire

Isı ölçümü

Bir kış lastiğinin kış mevsiminde kullanılması gerektiğini hemen hemen herkes tahmin edebilir ancak birçok sürücü bu lastiklerin yalnızca karlı yollarda gerekli olduğunu düşünerek yanılıyor. Lastiklerin tasarımı, kullanılacakları sıcaklıklar doğrultusunda geliştirilir: Bir yaz lastiği ılıman veya yüksek sıcaklıklarda optimal performans değerleri ortaya koyar. Ancak sıcaklıklar 70C'nin altına düştüğünde sürüş özellikleri zayıflar. Bu sıcaklığın altında lastiğin hamuru sertleşir: Daha kötü bir frenleme, virajlarda daha zayıf bir kavrama ve daha fazla patinaj sergiler. Bu şartlar altında mümkün olan en iyi performans özelliklerini korumak için kış lastikleri kullanmak gerekir.

 

Gösterge olarak renk

Canadian Tire şirketi, şartların gerektirmesi durumunda tüketiciyi kış lastiklerinin kullanılması ihtiyacı hakkında uyaracak basit bir çözüm üretti. Kısa bir süre önce gerçekleştirilen bir araştırma Kanadalıların %80'inin 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yaz lastiklerinin ve dört mevsim lastiklerinin performans değerlerini kaybettiğini bilmediğini ortaya koyunca, bu şirket sıcaklığa göre renk değiştiren bir lastik geliştirdi: Lastik yanakları beyaz olduğu sürece lastik (söz konusu durumda dört mevsim lastiği) doğru kullanım aralığında demektir. Ancak yanaklar maviye büründüğünde, sıcaklıklar 7oC'nin altına düşmüş demektir ve bu da mümkün olan en iyi performans değerlerini koruyabilmek için gerçek kış lastiklerinin kullanılmasının daha iyi olacağı anlamına gelir. Bakalım bu basit çözüm iklim şartlarına uyumlu bir lastik kullanmanın önemi konusunda tüketicileri bilinçlendirmeyi başarabilecek mi?