Kış lastiği: güvenli sürüş için tavsiyeler - Kış mevsiminde doğru 4x4 ve SUV tipi araç sürüşü

Kış mevsiminde doğru 4x4 ve SUV tipi araç sürüşü

Kış lastiği 10.12.2012

ASP Competition'da pilotluk yapan ve aynı zamanda pilotluk dersleri veren Philippe Ullmann'ın kış koşullarında yolda tam bir güvenlik içerisinde 4x4 ve SUV tipi araç kullanımına yönelik tavsiyeleri.

Pilot Philippe Ullman'ın fotoğrafı Telif hakkı © : Etienne Crébessègues

Engellere dikkat edin
Taze kar her ne kadar kar lastikleri ile donatılmış 4x4'ler için herhangi bir sorun oluşturmasa da bir takım engelleri görmenizi engelleyebilir. Bu yüzden dikkatli olmak çok önemlidir.

Kar sıkıştığında zemin kaygan hale gelebilir. Dik yokuşlu dağ yollarında yalnızca zincirler yeterli hareket kabiliyetini sağlayabilir.

Frenlemenizi önceden planlayın
Kaygan zeminde kademeli olarak yavaşlamak için motor frenini kullanın. Her ne kadar ABS sistemi tekerlerin kilitlenme riskini düşürse de duraklama mesafenizin yolun durumuna göre değişeceğini unutmayın.

Kavrama kabiliyeti kaybedildiğinde ne yapılmalıdır?*
Aşırı bir hız veya ani bir frenleme yol ile temasın kaybedilmesine neden olabilir. Böyle bir durumda aşağıdaki şekilde hareket edin:

  • Fren ve gaz pedallarını tamamen serbest bırakın.
  • Vitesi boşa alın veya debriyaj pedalına basın.
  • Gözlerinizi yoldan ayırmayın.
  • Tekerlerin tekrar kavrama kabiliyetini bulmalarını bekleyin.
  • Debriyaj pedalını bırakın.
  • Duruma daha uygun bir hızda sürüşe devam edin.

* Bu tavsiyeler bilgi amaçlı verilmiştir ve rezulteo'nun sorumluluğunda değildir.

Ayrıca bakınız
>> 4x4 ve SUV tipi araçlar için kış lastiği

Philippe Ullmann, uzman bir pilot

Kış mevsiminde ideal sürüş nasıl olur? Araç kavrama kabiliyetini kaybettiğinde ne yapılmalıdır? Bu sorulara yanıt bulabilmek için Rezulteo, ASP Competition yarış takımının üyesi Philippe Ullmann'ın görüşlerini aldı. 1998'den beri GT yarışlarına ve V de V yarışlarına katılan bu yarış takımı, bu pilot sayesinde birçok zafer kazanmıştır. Bunlardan en önemlisi de Fransa Kupası'dır (2003).