Kış lastiği: güvenli sürüş için tavsiyeler - AutoExpress'in kış şartlarında gerçekleştirdiği dört mevsim lastikleri testinin kazananı Michelin CrossClimate +

Michelin CrossClimate +, AutoExpress'e ait dört mevsim lastikleri karşılaştırmasının birincisi

Kış lastiği 30.11.2017, Yannick O’Conor

AutoExpress yeni lastik karşılaştırmasını okuyucularına sundu. İngiltere menşeli dergi yine kış şartlarında test etmek üzere bu sefer dört mevsim lastiklerine odaklandı.

AutoExpress kar dört mevsim AutoExpress dergisinin pilotları dört mevsim lastiklerini test etmek için Finlandiya, Ivalo'ya gitti - Telif hakkı © : AutoExpress

Sekiz lastik kış şartlarında test edildi

AutoExpress, en son karşılaştırmasında Continental WinterContact TS 860'ı en iyi kış lastiği seçtikten sonra dikkatini dört mevsim lastiklerine çevirdi. Bu sefer İngiliz dergi kış şartlarında test etmek üzere 205/55 R16 boyutunda sekiz farklı lastik modelini seçti:

Her bir lastiğin performans özelliklerini daha net bir değerlendirmeye almak amacıyla kış lastiği Continental WinterContact TS 860 ve yaz lastiği Dunlop SportBluResponse da bu teste dahil edildi.

Her zaman yaptığı gibi AutoExpress ıslak ve karlı zeminde performans özelliklerine odaklanarak bu 10 lastiği 15 farklı testten geçirdi:

 • Kuru, ıslak (yaz ve kış) ve karlı zeminde 4 farklı frenleme testi,
 • Yuvarlanma gürültüsü,
 • Yuvarlanma direnci,
 • Düz çizgide ve virajda suda kızaklamaya karşı direnç,
 • Kar üzerinde çekiş gücü,
 • Kar üzerinde ve ıslak zeminde yanal kavrama kabiliyeti,
 • Kuru, ıslak (yaz ve kış) ve karlı zeminde sürüş özellikleri.

 

  AutoExpress dört mevsimTelif hakkı © : AutoExpress

   

  Goodyear ve Michelin sıralamanın başında

  8. ve 7. sıradaki Toyo Celcius ve Kumho Solus birbirine çok yakın ve kuru zeminde iyi bir performansa sahip. Kar üzerinde başarılı olsalar da ıslak zemindeki frenleme performansları nedeniyle AutoExpress'in bu sıralamasında geride kalıyorlar.

  5. ve 6. sıradaki Hankook Kinergy 4S ve Falken Euroall Season kuru ve ıslak zeminde iyi performans özelliklerine yoğunlaşırken kar üzerindeki performans niteliklerinden ödün vermiş gibi görünüyorlar.

  4. sırada kendisine yer bulan Nexen N’blue 4Season tüm alanlarındaki iyi performans nitelikleri, özellikle de test edilen lastikler arasındaki en düşük fiyatı ile AutoExpress pilotlarını cezbediyor.

  Podyumda 3. ve 2. dereceyi elde eden Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 ve Nokian Weatherproof, AutoExpress'in değerlendirmesine göre çetin kış şartlarında sergiledikleri iyi performans özellikleri açısından birbirine çok benzer lastikler. Örneğin; bu iki lastik kar üzerinde neredeyse, bu sene AutoExpress tarafından en iyi kış lastiği seçilen Continental WinterContact TS 860 kadar iyi bir performans sergiliyor. Fakat İngiliz dergi yazarları bu lastiklerin daha ılıman sürüş şartlarına testin galibi kadar iyi uyum sağlamadığına kanaat getirmiş.

  Ve birincilik ünvanını Michelin CrossClimate + lastiği elde ediyor. AutoExpress'in bu lastiği zirveye oturtmasının sebebi; CrossClimate + ' nın sürüş deneyiminden ödün vermeden tüm şartlar altında iyi performans özellikleri ortaya koyması. İngiltere’de yayımlanan dergi, bu Fransız markasının özellikle ıslak zemindeki frenleme mesafesi açısından kaydettiği ilerlemenin altını çiziyor. 2015'de bu gamın ilk üyesi CrossClimate, AutoExpress sıralamasında 3. sırayı almaktaydı. Bu sene söz konusu sıralamanın zirvesinde yer edinen CrossClimate +, rakiplerine oranla ıslak zeminde 1,5 metre; kuru zeminde ise 4 metre daha kısa bir frenleme mesafesine sahip.

  AutoExpress'in makalesini derginin İnternet sitesinde İngilizce olarak bulabilirsiniz.