Kış lastiği: güvenli sürüş için tavsiyeler - Nokian lastik içine çekilebilen çivilere sahip bir kış lastiği geliştiriyor

Nokian lastik içine çekilebilen çivilere sahip bir kış lastiği geliştiriyor

Kış lastiği 28.03.2014, Can

Çok değişken şartlarda sürüş gerçekleştirildiğinde hangi kış lastiklerinin kullanılacağına karar vermek zor olabilir. Nokian ise bu kategoriyi alt üst edebilecek şaşırtıcı bir çözüm sunuyor.

Nokian çivili lastik konsepti Nokian şu sıralar lastik içine çekilebilen çivilere sahip bir lastik üzerinde çalışıyor! - Telif hakkı © : Nokian

Çok amaçlı kullanım meselesi

Son derece spesifik ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde tasarlanmış çok sayıda farklı kış lastiği mevcuttur. Yer yer karla kaplı "çıplak" dağ yollarında kış sürüşü gerçekleştirmek istiyorsanız, "dağ" kullanımına yönelik kış lastiğine ihtiyacınız vardır. Fakat tamamen buzla kaplı yollarda ve çok soğuk hava koşullarında yolculuk ediyorsanız, çivili ağır kış lastiği olarak adlandırılan ekstrem bir ürüne yönelmeniz gerekecektir. Bütün bunların yanı sıra hem "basit" zeminlerde hem de "ekstrem" zeminlerde sürüş gerçekleştiriyorsanız, işler karmaşık hale gelebilir: Bu zemin türlerinden herhangi birinde başarılı sürüş özellikleri gösteren hiçbir lastik diğerinden o kadar başarılı olamayacaktır. Çivisiz lastik yoğun buzda yetersiz kalacak, çivili lastik ise kuru ve karsız asfalt üzerinde kabus gibi bir deneyim yaşatacaktır. 

 

Lastik içine çekilen çivi çözümü

Nokian, en azından kağıt üzerinde her türlü koşulda sorunsuz işlev gösterdiği belirtilen eşi benzeri görülmemiş bir konsept geliştirdi. Bu konsept kış lastiği, çivisiz olması sayesinde ıslak, kuru ve az miktarda karlı bir yol gibi basit zeminlerde rahat bir sürüş sağlamakla beraber şartlar gerektirdiğinde yüzeyindeki çivileri dışarı çıkarma kabiliyetine sahip. Çivilerin çıkmasını (veya geri çekilmesini) sağlayan bu dönüşüm işlemi tek bir tuş yardımıyla gerçekleştirilebilecek. Bu fikir teoride son derece ilgi çekici zira çok amaçlı kış lastikleri arasında rekabetsiz bir yere sahip olacaktır. Kış lastiklerinin Nokian tarafından icat edilmesinin 80. yıl dönümü çerçevesinde tanıtılan bu konsept, önümüzdeki senelerde bu lastik imalatçısının araştırma ve geliştirme merkezlerinde son haline getirilecek.