Kış lastiği: güvenli sürüş için tavsiyeler - Rezulteo testi: Pirelli kış lastikleri ile üst sınıf araçlar birleşince ortaya ne çıkıyor? - rezulteo

Rezulteo testi: Pirelli kış lastikleri ile üst sınıf araçlar birleşince ortaya ne çıkıyor?

Kış lastiği 17.02.2017, Julien Taillandier

Pirelli markası şimdiye kadar kış lastikleri dünyasıyla bu kadar içli dışlı olmamıştı. İtalyan lastik imalatçısı kış lastikleri arasından iki tanesini test etmemiz için bizi Kayak Dünyası Şampiyonu Saint-Moritz'e davet etti.

Pirelli-winter-experience Pirelli'nin Winter Sottozero 3 kış lastikleri Maserati Ghibli üzerinde test ediliyor - Telif hakkı © : Pirelli 2017

Pirelli, markanın simgesi haline gelmiş iki kış lastiğini İsviçre'nin Saint-Moritz şehrinde test etmemizi istedi: Scorpion Winter ve Winter Sottozero 3. Yüksek performans ve taze kar temasına odaklanan bu teste geçmeden önce mevcut kış lastiklerinin karşılaması gereken şartlardan bahsetmemiz gerekiyor. 

Pirelli-winter-experience-Sottozero3Telif hakkı © : Pirelli 2017

Otomobil dünyasında kaydedilen ilerlemeler zaman içerisinde lastik imalatçılarının işini de daha karmaşık bir hale getirdi. Nitekim çok daha ağır ve güçlü otomobillere uyum sağlamaları gerekti ve bu değişimi izleyen lastik boyutları ve giderek daha fazla etkileşim sunan elektronik sistemler geliştirmek durumda kaldılar. Bu sorun, geleneksel otomobillere ek olarak sıradışı araçların donatılması alanında da uzmanlaşan Pirelli gibi bir marka için daha da büyük. Zira sıradışı araçlar segmentinde lastiklerin çok daha ciddi şartları karşılaması gerekiyor ve fiziğin sınırları her daim daha fazla zorlanıyor. Bu duruma tanık olmak için Bentley'nin Bentayga isimli SUV aracının teknik özellikler listesine bir göz atmak yeterli olacaktır: Boş ağırlığı 2,5 tonu bulan, çift turbo beslemeli W12 motoru 608 beygir üreten ve 275 ile 285 mm arasında genişliğe sahip lastikler gerektiren bu aracın kar üzerinde sürüşünü sağlamak gerçekten zorlu bir görev teşkil ediyor.

Pirelli-winter-experience-BentleyTelif hakkı © : Pirelli 2017

Bu nedenle Pirelli Scorpion Winter ve Winter Sottozero 3'ü test etme ayrıcalığına sahip olmak bizim için son derece ilgi çekiciydi ve ağır ve güçlü bir aracın kış şartlarındaki sürüş kapasitesini öğrenmemize imkan tanıyacaktı.

Test: %100 kar

Pirelli'nin bizim için hazırladığı test herhangi bir bilimsel değere sahip değildi. Test bambaşka bir amaç taşıyordu: Uygun lastikler ile donatıldığı sürece ağır, güçlü ve  lüks bir aracın kış şartlarında kullanıma tamamen uygun olabileceğini göstermek. 

Pirelli-winter-experience-BentleyTelif hakkı © : Pirelli 2017

Test, farklı lastikleri birbiriyle yarıştırma hatta lastiklerin gerçek performans değerlerini ölçme gibi bir amaç taşımıyor. Bunun yerine söz konusu araçların test sırasında olduğu gibi ciddi miktarda kar üzerinde dahi tatmin edici bir sürüş gerçekleştirebileceğini göstermeyi hedefliyor.

Test mekanı hafif iniş çıkışlar ile kaplı son derece teknik küçük bir güzergahı izliyor. Bu şartlar lastiklerin çekiş, yanal kavrama ve frenleme alanındaki kapasitesini ölçmek için ideal.

Kullanılan araçlar arasında Porsche 991 Carrera 4S, Bentley Continental GT ve Maserati Ghibli'de Winter Sottozero 3 kullanılırken Bentley Bentayga ve Maserati Levante, Scorpion Winter ile donatılıyor.

Pirelli-winter-experience-PorscheTelif hakkı © : Pirelli 2017

Teste konu olan bütün araçların dört çeker olması bir takım potansiyel hareket kabiliyeti sorunlarını ortadan kaldırmayı sağlıyor. Ne de olsa ağır ve güçlü araçların kar üzerinde karşılaştığı en ciddi kavrama sorunları genelde frenleme ve yanal hakimiyet alanlarında yaşanıyor. Mevcut durumda Bentayga gibi ağır ve nispeten ani bir hızlanma sağlayan 4x4'lerin gerçekleştireceği manevraları önceden hesap etmek gerekse de aracın elektronik sistemlerinin de yardımını alan lastikler gayet tatmin edici bir sürüş gerçekleştirmeye olanak tanıyor. Sürüş yardım sistemleri faaliyet dışı bırakıldığında otomobili kaydırarak canlı bir sürüş gerçekleştirmek de mümkün. Bu şartlar altında bütün araçlar, her türden otomobil sürücüsüne sorunsuz bir kullanım temin edebiliyor.

Pirelli kış lastiklerinin güçlü araçlara kar üzerinde sürüş imkanı tanıyıp tanımadığı sorusuna dönecek olursak, yanıt evet, kesinlikle!

>> Pirelli Winter Sottozero 3'ün fiyatlarını öğrenin 

>> Pirelli Scorpion Winter'ın fiyatlarını öğrenin

Lastik imalatçısı Pirelli'nin Tasarım departmanı Kayak Şampiyonu Saint-Moritz'deki bu etkinlik sırasında aynı zamanda "Sport Carve Ski" gamını da tanıttı. Kayak imalatçısı Blossom ile ortak bir çalışmanın ürünü olan bu kayak modelleri Formula 1'deki lastik sınıflandırmalarından esinlenilen bir renk işaretleme sistemine sahip.  

Pirelli-Sport-Carve-SkiTelif hakkı © : Pirelli 2017