Kış lastiği: güvenli sürüş için tavsiyeler - Sailun lastikleri: Val d'Isère pistinde test ve keşif

Sailun lastikleri: Val d'Isère pistinde test ve keşif

Kış lastiği 09.01.2014, Hakan

Çin lastik piyasasının sunduğu son derece geniş ürün seçenekleri arasında kimi zaman karar vermek oldukça zordur. Ultra rekabetçi bu piyasa segmentindeki bazı markalar ürünlerinin kalitesi ile ön plana çıkmak istiyor. Örneğin Sailun, kış lastiklerinden bazılarını test etmemizi önerdi.

Essai BMW pneus Sailun Karlı Val d'Isère pistinde gerçekleştirilen testler sayesinde Sailun kış lastiklerinin performans detayları - Telif hakkı © : rezulteo

Sailun ürünlerini Avrupa'ya ithal eden kuruluş şunları itiraf ediyor: Bu lastikler rakiplerinin büyük bir kısmı ile aynı kefeye konulmamalı. Zira bu ürünlerin fiyat konumu piyasanın büyük oyuncularına oranla son derece agresif görünse de Sailun aynı zamanda imalat kalitesini de ön plana koyuyor.

Yıllık 13 milyon lastik üretimi ile Sailun dünyadaki en büyük 20. lastik imalatçısı konumunda. Bu üretim kapasitesine Qingdao Üniversitesi ile sıkı bir işbirliği içerisinde çalışan ve 300 mühendisten oluşan bir Ar-Ge departmanı eşlik ediyor.

Bu kuruluş, geniş bir boyut yelpazesi ile zenginleştirilmiş bir gam ortaya konulmasını sağlıyor. Sailun, lastik gamı bünyesinde ultra yüksek performans yaz lastiklerini, SUV tipi araç lastiklerini ve ticari araç lastiklerini bir araya getiriyor. Birazdan ele alacağımız kış lastiklerinin de bu markanın lastik gamına dahil olduğunu unutmayalım.

BMW ile Sailun lastikleri testiTelif hakkı © : Sailun

Markanın kış gamı ile tanışma zamanı

Sailun, ürünlerinin rekabet gücünü göstermeyi amaçlayan bir dizi testin gerçekleştirilmesi için bizi Val d'Isère tesislerine davet etti.

Buradaki amaç Sailun lastiklerinin dağ lastiği uzmanları ile rekabet edebilecek düzeyde olduğunu kanıtlamaktan çok makul bir fiyat karşılığında kış şartlarında tatmin edici performans özelliklerine sahip bir lastiğin piyasada mevcut olduğunu göstermekti.

Sailun'un kış gamı, Iceblazer WST1, WST2 LT ve WSL2 lastiklerinden oluşuyor. Bu lastiklerden sonuncusunu önden çekişli, arkadan itişli ve dört çeker (Xdrive) şeklinde farklı kategorideki araçlar üzerinde deneme fırsatı bulduk.

Sailun; frenleme, virajda frenleme, hızlanma, vs. gibi klasik sürüş koşullarını taklit eden uygulamalar aracılığı ile ürünlerini Val d'Isère pistinin yalnızca kar ve buz ile kaplı kısımlarında test etmemizi sağladı.

Gerçekleştirilen test sürüşleri sırasında lastik genel itibarıyla olumlu ve güven verici bir deneyim ortaya koydu. WSL2'nin hareket kabiliyeti kesinlikle başarılı ve araç virajlarda, hatta derin frenleme anlarında dahi yön dengesini koruyor.

Test amacıyla kullanılan çok sayıda araçta iyi bir ön aks/arka aks dengesi gözlemlendi. Bu, yetersiz dümenleme (ön lastik takımının kayması) ve aşırı dümenleme (arka lastik takımının kayması) durumlarının kontrol altında tutulduğu anlamına gelir.

Aslında ideal olarak, bu Sailun lastiğinin ortaya koyduğu performans seviyesini tam olarak değerlendirebilmek için bir rakip ile, ve hatta daha üst bir gamdan bir lastik ile karşılaştırma şansına sahip olmayı isterdik. Aynı zamanda bu lastiğin genel performans özelliklerinin bir değerlendirmesini yapabilmek için bu testi özellikle kuru ve ıslak asfalt gibi başka şartlar altında da gerçekleştirmeyi dilerdik.

Sonuç olarak, Sailun WSL2 lastiği karlı zeminde tatmin edici bir performans sergiliyor ve genel itibarıyla iyi bir güvenlik seviyesi temin ediyor. Sailun mühendisleri tarafından gerçekleştirilen çalışmanın değerlendirme şansını yakaladığımız alanlarda tatmin edici olduğu görülüyor. Bununla beraber, bu lastiğin asfalt üzerinde sürüş gibi diğer koşullarda sunduğu özellikler hakkında fikir belirtmemiz mümkün değil.