Kış lastiği: güvenli sürüş için tavsiyeler - Yaz lastiğine karşı kış lastiği: Kar üzerinde hızlanma performansı karşılaştırması

Yaz lastiğine karşı kış lastiği: Kar üzerinde hızlanma performansı karşılaştırması

Kış lastiği 17.01.2014, Tan

Eğer kar üzerinde sürüş gerçekleştirmeye başladıysanız ancak henüz kış lastiklerinizi takmadıysanız, yaz lastikleri ile kış lastiklerinin karşılaştırıldığı bu video fikrinizi değiştirebilir.

Michelin lastikleri ile test videosu Kış lastikleri ve yaz lastikleri ile karlı zemine sahip bir yokuşta gerçekleştirilen bu testin galibi hangisi olacak? - Telif hakkı © : rezulteo

Bu yazımızda karlı zemin üzerinde 4 tekere de dağ lastikleri takmanın önemini göstermiştik. Bugün, iki adet  BMW 1 Serisi otomobil arasında bir hızlanma performansı karşılaştırması gerçekleştireceğiz. Bu iki otomobilden birine 205 55R16 boyutunda kış lastikleri (Michelin Alpin 4), rakibine ise aynı boyutta yaz lastikleri (Michelin Primacy 3) takıldı.

Bu iki lastik takımı arasındaki mücadele, hafif bir yokuşa sahip karlı bir zemin üzerinde organize edildi. Bu testin amacı düşük hızda (1. viteste) hareket eden iki aracın tırmanma kapasitelerini değerlendirmekti.

Bu iki farklı lastik kategorisinin sunduğu kavrama performansları arasındaki farkı kendi gözlerinizle göreceksiniz :