Kış lastiği: güvenli sürüş için tavsiyeler - Yaz lastiklerine geçme vakti geldi

Yaz lastiklerine geçme vakti geldi

Kış lastiği 08.03.2013, Can

Yaz saati uygulamasına geçiş kış lastiklerinizi çıkarmanız gerektiğinin iyi bir göstergesidir. Ancak yaz lastiklerini monte etmeden önce aşınma durumlarını kontrol edin. Belki de yeni lastik almanızın zamanı gelmiştir. Her halükarda basınç ayarını yapmayı unutmayın. Kış lastiklerinizi ise tekrar zamanı geldiğinde mükemmel bir durumda bulabilmek için iyi şartlarda muhafaza edin.

Yaz mevsiminde araç kullancısı Yaz lastiklerine geçmeden önce yapılması gereken birçok kontrol mevcut - Telif hakkı © : fr.fotolia.com/rezulteo.com

Kış lastiklerini ne zaman çıkarmak gerekir?

Kış lastikleri düşük sıcaklıklarda maksimum performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Uzmanlar ortalama sıcaklıklar 7°C’nin altına düştüğü andan itibaren bu tip lastiklerin kullanılmasını öneriyorlar. Bahar geldiğinde ve sıcaklıklar yükseldiğinde ise tam tersine yaz lastiklerinin kullanılması gerekiyor. Lastik değişimi ne zaman mı gerçekleştirilmeli? Yaz saatine geçiş zamanı sizin için hatırlanması kolay bir ipucu olabilir.

>> Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki farklar nelerdir?  

 

Yaz mevsimi boyunca kış lastiklerini ne yapmak lazım?

Kış lastiklerinizin bütün potansiyelini korumak için onları iyi şartlarda muhafaza etmelisiniz. Ortam sıcaklığı, nem seviyesi ve depolama şekli gibi uyulması gereken kurallar vardır. Eğer depolama alanına sahip değilseniz bir montaj merkezine lastiklerin emanet edilmesi sizin için pratik bir çözüm olacaktır. Birçok şirket bu hizmeti sunmaktadır.

>> Kış lastiklerini kıştan kışa nasıl muhafaza etmeli?

 

Yaz mevsiminde kış lastiklerini ömürleri tükenene kadar kullanabilir miyim?

Kış lastiklerinizin bir dahaki kış mevsimini geçiremeyeceğini biliyorsunuz. Lastik sırtındaki dişler artık yeteri kadar derin değil (lastik imalatçıları tarafından en az 4 mm'lik bir derinlik önerilir). Buna rağmen tam olarak aşınmamış bu lastikleri çöpe atmak istemiyorsunuz. Yaz mevsiminde bu lastikleri "ömürleri tükenene" kadar kullanmak tehlikeli midir? Uzmanlar bunun tehlikeli olmadığını söylüyor. Gerçekten de bir kış lastiği aşındığında performans düzeyi bir yaz lastiğininkine yaklaşır.

>> Yaz mevsiminde kış lastikleri ile sürüş gerçekleştirilebilir mi? 

 

Belki de lastiklerinizi değiştirmenin zamanı geldi…

Kış bitiminde yaz lastiklerinizin genel durumunu kontrol edin. Lastiklerinizin aşağıdaki hususlarla ilgili herhangi bir sorun arz etmesi durumunda hemen yenileri ile değiştirin: Aşınma seviyesi, aynı aks üzerindeki iki lastik arasında aşınma farkı, düzgün olmayan aşınma, patlaklar veya şekil bozuklukları.

>> Lastikleri ne zaman değiştirmeli?  

 

Yaz lastiklerinin basınç ayarı

Birkaç ay boyunca depolanmış vaziyette bekleyen yaz lastikleri artık yeterli basınca sahip değildir. Yola çıkmadan önce basınç ayarının yapılması elzemdir. Daha sonrasında ise lastiklerin basıncını ayda bir defa kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

>> Lastiklerin basıncı: Ayda bir defa kontrol edilmeli.