Kış lastiği: güvenli sürüş için tavsiyeler - Yaz lastiklerine karşı kış lastikleri: Michelin tarafından kar üzerinde lastik testi

Yaz lastiklerine karşı kış lastikleri: Michelin tarafından kar üzerinde lastik testi

Kış lastiği 20.02.2013, Rezulteo

Karlı yolda yaz lastikleri ile 40 km/saat'lik bir hızda sürüş gerçekleştirdiğiniz sırada aracınızı durdurmak için kış lastiklerinin katettiği mesafenin iki katı mesafeye ihtiyaç duyacağınızı biliyor muydunuz? Rezulteo, Fransa'nın Savoie bölgesinde bulunan Val-d’Isère pistinde Michelin tarafından gerçekleştirilen testlere katılarak bu veriyi doğrulamıştır.

Michelin kar üzerinde test: Yaz ve kış lastiği karşılaştırma Telif hakkı © : Rezulteo

Öncelikle birkaç hatırlatma:

Kar lastiği mi, kış lastiği mi? "Kış lastiği" ifadesi gitgide daha fazla kullanılmaya başlansa dahi daha çok "kar lastiği" ifadesini kullanırız. Oysaki kış lastiğinin faydasını yalnızca kar yağdığında görmeyiz. İşin aslı, kış lastikleri sıcaklıklar düşer düşmez güvenliğimizi arttırır. >> Devamını okuyun.

 

Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki farklar nelerdir? Bir kış lastiği 7°C'nin altındaki sıcaklıklarda performans göstermek üzere tasarlanmıştır. Hamurunun düşük sıcaklıklarda gösterdiği esneklik ve sırt desenindeki derin kesimli dişler ile yaz lastiklerinden ayrılır. >> Devamını okuyun.

Bir kış lastiğinin performans artıları bilhassa karlı yollarda fark edilir. Fransa'nın Savoie bölgesinde bulunan Val-d’Isère pistinde Michelin tarafından gerçekleştirilen testler bunu net bir şekilde kanıtlamaktadır.

Frenleme testi
  • Kullanılan araçlar: Renault Megane 3
  • Kullanılan lastikler: Michelin Alpin 4 (kış lastiği) ve Michelin Primacy 3 (yaz lastiği)
  • Boyutlar: 195 65R15
  • Yol yüzeyi: Sıkışmış kar
  • Test şartları: işaretli bir parkurda, 40 km/saat'lik bir hızla giden otomobiller ile maksimum frenleme gerçekleştirilir.

Sonuç: Yaz lastiklerine sahip aracın frenleme mesafesi kış lastiklerine sahip aracınkinin iki katıdır. Primacy 3 kullanıldığında kar üzerindeki hareket kabiliyeti sıfıra yakındır. Otomobil düzgün bir direksiyon dengesi sağlayamamakta ve etkin güvenlik seviyesi ciddi ölçüde düşmektedir. Buna karşılık Alpin 4 ile karşımıza bambaşka bir tablo çıkmaktadır. Otomobil dengeli, etkili ve güvenlidir.

 

Hareket kabiliyeti testi
  • Kullanılan araçlar: BMW 1 Serisi
  • Kullanılan lastikler: Michelin Alpin 4 ve Michelin Primacy 3
  • Boyutlar: 205 55R16
  • Yol yüzeyi: Sıkışmış kar
  • Test şartları: İlk aşamada düşük hızda başlayan sürüş hafif bir yokuşun aşılması sırasında kademeli olarak hızlandırılır.

Sonuç: BMW 1 Serisi gibi arkadan itişli bir araçta (arkadan çekişli tekerlekler) çok ciddi kavrama yetersizlikleri söz konusudur. Yaz lastiklerine sahip BMW neredeyse hareket edememektedir. Her kalkış sırasında gaz pedalının sağduyulu bir şekilde kullanılması gerekir. Buna karşılık Alpin 4 kullanıldığında hiçbir zorluk yaşanmaz. Test sonucunda bu lastiğin Primacy 3'e karşı üstünlüğü gözler önündedir.