Kış lastiği: güvenli sürüş için tavsiyeler - Yaz mevsiminde kış lastiği ile sürüş gerçekleştirilebilir mi?

Kış lastiği yazın da kullanılır mı?

Kış lastiği 06.03.2013

Lastik imalatçıları lastik sırtı derinliği 4 mm'nin altına düştüğünde kış lastiklerinin değiştirilmesini önerirler. Bu sınırın altında lastiklerin kış şartlarında etkili performans sağlayamayacağı düşünülür. Buna rağmen bazı otomobil kullanıcıları tam olarak aşınmamış lastikleri çöpe atmakta zorlanır. Yaz mevsimi geldiğinde lastiği "kullanılmayacak hale gelene" kadar kullanmak mümkün değil midir?

Kış lastikleri yazın da kullanılabilir mi? Telif hakkı © : rezulteo

Önümüzdeki kış kullanmayacağımız kış lastiklerini neden yazın kullanmayalım? Bu sorulması doğal bir soru. Gerçekten de kanal derinliği 1,6 mm'nin üstünde olduğu sürece Türk kanununda bunu yasaklayan hiçbir hüküm bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, bir lastiği ömrünün sonuna kadar kullanmak hem ekonomik açıdan hem de çevre açısından mantıklıdır. Peki bu uygulama güvenlik açısından o kadar mantıklı mıdır?

Avrupa'da faaliyet gösteren bağımsız test kuruluşu Adac tarafından gerçekleştirilen testlere göre kış lastikleri ile yaz lastikleri arasındaki performans farkı çok ciddi olabilmektedir. 100 km/saat'ten tamamen durma noktasına erişene kadar gerçekleşen frenleme mesafesi 15 metre'ye yani üç veya dört otomobil boyuna kadar uzayabilir. Aynı şekilde ıslak yoldaki suda kızaklama olayı daha düşük bir hızda meydana gelir. Buna karşılık elde edilen bu sonuçları göreceli olarak değerlendirmek gerekir. Nitekim Adac'ın testleri yeni lastikler ile gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte kış lastiklerinin kuru zemindeki performansı lastik aşındıkça yaz lastiklerinin performansına yaklaşmaktadır.

İncelenecek diğer performans kriteri: Aşınma. Özellikle sportif bir sürüş amacıyla kış lastiklerinde düşük sıcaklıklarda esnek kalan ancak sıcak bir yüzey üzerinde daha hızlı aşınan hamur bileşimleri kullanılır. Ancak konu bir kış lastiğini "kullanılamayacak hale gelene" kadar kullanmak olunca, bu performans kriterinin büyük bir önemi kalmıyor.

Sonuç olarak lastiğin kısmen aşınmış olması koşuluyla ve performans düşüşünü telafi etmek amacıyla hızın düşürülmesi şartıyla kış lastiklerinin kullanımı için özel bir engel yoktur.