Lastik etiketleme - Avrupa Lastik Etiketleme Sistemi: En düşük notlara sahip lastiklerin satışı yasaklandı

Avrupa Lastik Etiketleme Sistemi: En düşük notlara sahip lastiklerin satışı yasaklandı

Lastik etiketleme 10.05.2017, Yannick O'Conor

1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren Avrupa Lastik Etiketleme Sistemi çerçevesinde yuvarlanma direnci alanında G notunu veya ıslak zeminde frenleme alanında F notunu alan binek araç lastiklerinin satışa sürülmesine yasak getirildi.

Etiketleme-satış-lastik Telif hakkı © : rezulteo

Avrupa Lastik Etiketleme Sistemi çerçevesinde yuvarlanma direnci alanında G notuna veya ıslak zeminde frenleme alanında F notuna sahip lastiklerin satışı 1 Kasım 2014 tarihinden beri yasaklanmış olsa da bu tarihten önce üretilmiş olmaları şartıyla bu lastikleri söz konusu tarihten sonraki 30 ay boyunca satış sunmaya devam edilebiliyordu. 1 Mayıs'dan itibaren bu artık mümkün olmayacak ve bu lastiklerin binek araçlara ve SUV tipi araçlara yönelik olarak Avrupa'da satışa sunulması yasak hale geliyor. Ancak dikkat edin. Bu kural Avrupa Lastik Etiketleme Sistemi çerçevesinde ıslak zeminde frenleme alanında F notunu alan kış lastiklerini ve yuvarlanma direnci alanında G notunu alan diğer bazı kış lastiklerini ilgilendirmiyor. Bu lastiklerin satışı hala mümkün. 

Peki bu, tüketiciler için ne anlama geliyor? Mantıksal olarak lastik üreticileri ve satıcıları bu yeni gereksinimlere uyum göstermek zorunda. Buna karşılık satın almış olduğunuz lastiğin en azından Avrupa Lastik Etiketleme Sistemi çerçevesinde yuvarlanma direnci alanında F notunu ve ıslak zeminde frenleme alanında E notunu elde edip etmediğini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Etiketlemenin Avrupa Birliği içerisinde 2012 Kasımından beri satışa sunulan bütün lastiklerde zorunlu olduğunu hatırlatırız. Bu etiketleme sistemi lastikleri üç farklı kriterde puanlandırarak tüketicileri bilgilendirmektedir. Bu kriterler lastiğin yuvarlanma direnci, ıslak zeminde kavrama kabiliyeti ve ses seviyesidir.