Lastik etiketleme - Yakında lastiklerin performans bilgileri etiketlenecek

Yakında lastiklerin performans bilgileri etiketlenecek

Lastik etiketleme 30.10.2012

2012 Kasım’ından itibaren lastiklerin müşteriyi performansları konusunda bilgilendirecek etiketler ile birlikte satılması gerekecektir. Dikkate alınacak performans bilgileri şunlardır: Güvenlik, yakıt tüketimi ve ses seviyesi. Yeşil lastikler açısından avantajlı bir durum...

Lastik etiketleme Telif hakkı © : DR

Tüketici, lastiklerini artık bilinçli bir şekilde seçebilecektir. 2009 Nisan’ında Avrupa Parlamentosu'nda gerçekleştirilen bir oylama sonrasında 1 Kasım 2012'den itibaren lastik satışları ile ilgili olarak yeni bir mevzuat yürürlüğe girecektir.

Dikkate alınan üç kriter
Bu mevzuat lastiklerin üç kritere dair bilgileri içeren bir etiket ile satılmasını öngörmektedir:
Lastiğin yakıt tasarrufuna katkısı;
Islak zeminde frenleme performansı;
Lastiklerin ses seviyesi.

Bu yönetmelik 2012 Temmuz’undan itibaren üretilen binek araç, hafif ticari araç ve ağır vasıta lastikleri için geçerli olacaktır. Bu şekilde lastik performansı resmi bir şekilde tanınacaktır.

Performans etiketi
Bu etiket nasıl bir görünüme sahip olacak? Belli renklerdeki belli harfler ilk iki kriterin değerlendirilmesine olanak sağlayacaktır: Enerji verimi ve ıslak zeminde frenleme. Derecelendirme şu şekilde olacaktır: En yüksek performanstan (yeşil "A" sınıfı) en düşük olana (kırmızı "G" sınıfı).

Dış yuvarlanma gürültüsü seviyesi ise desibel cinsinden (sessiz bir lastik 68 dB'nin altında olmalıdır) belirtilecek olup bu değerdeki artış bir hoparlörden çıkan daha fazla dalga şekli ile gösterilecektir.

Lastik imalatçıları için teşvik edici uygulama
Alınan bu önlemin sonuçlarından biri lastik imalatçılarının inovasyon faaliyetlerindeki artıştır. Bütün markalar bu etiketleme uygulaması uygulamaya konulduğunda en yüksek notları elde edebilmek için lastik gamlarını yenileme yarışına girmişlerdir.

Özellikle tek başına yakıt tüketiminin %20'sinden sorumlu yuvarlanma direncinin düşürülmesi konusunda çaba sarf etmektedirler.

Prototype d’étiquetage pneuTelif hakkı © : All rights reserved
Vincent Marquis ContinentalTelif hakkı © : All Rights Reserved
Pascal Couasnon MichelinTelif hakkı © : All Rights Reserved