Bir araç üzerinde bulunan fabrika çıkışlı, orijinal lastikler - Alfa Romeo 4C'ye özel Pirelli P-Zero lastikleri

Alfa Romeo 4C'ye özel Pirelli P-Zero lastikleri

Orijinal ekipman 12.11.2013, Berk

4C, Alfa Romeo'nun ultra hafif otomobiller gamındaki yeni silahıdır. Bu otomobilin vaat ettiği performans özelliklerine yakışacak lastiği ise Pirelli temin edecek.

Alfa Romeo 4C pistte Pirelli, Alfa Romeo'nun 4C isimli yeni modeline özel P-Zero lastiklerinin tek tedarikçisi - Telif hakkı © : Pirelli

Özel üretim P-Zero AR lastikleri

Alfa Romeo 4C, kağıt üzerinde son derece çekici bir spor otomobil. Teknoloji harikası bir şasiye sahip olan bu otomobil, gücünü gerçek bir süper otomobildeki gibi karbon elyaflı monokok yapısından alıyor. 895 kilogramlık yüksüz ağırlığı ile dünyanın en hafif otomobillerinden biri olan bu model sıradışı bir motor gücüne ihtiyaç duymaksızın delicesine bir sürüş imkanı sağlıyor: Dört silindirli küçük motoru "yalnızca" 240 beygirlik bir güç üretiyor. Son derece ekstrem bir tasarım felsefesiyle üretilen bu otomobil, bu özelliği ile uyumlu çok yüksek performanslı lastiklere ihtiyaç duyuyordu. Dolayısıyla bu İtalyan otomobil üreticisi, lastik takımı için Pirelli ile el ele verdi. Söz konusu lastik imalatçısı ise bu otomobilin teknik özellikleriyle tam olarak uyumlu özel P-Zero'yu ortaya çıkardı.

Zemine bu kadar hafif basan ve maksimal tutunma seviyesine ihtiyaç duyan bu spor otomobil için özel olarak tasarlanan P-Zero AR arka aksta 18 inç, ön aksta 17 inç boyutunda kullanılıyor. Daha radikal bir versiyon için Alfa Romeo 4C'nin arka aksında 19 inç, ön aksında ise 18 inç boyutunda P-Zero Trofeo lastiklerinin de kullanılabileceğini hatırlatmak isteriz.

 

Nordschleife'da 8 dakika 04 saniye

Alfa Romeo 4C, Nürburgring pistindeTelif hakkı © : Pirelli
Diğer birçok spor otomobil markası gibi Alfa Romeo da güç gösterisi yapmak amacıyla 4C modelini Nordschleife'ın son derece zorlu asfaltına çıkardı. Testin sonucunda bu ünlü Alman pistini yalnızca sekiz dakika dört saniyede dönmeyi başardı. Bu zamanlama Pirelli P-Zero Trofeo lastik takımı ile gerçekleştirildi ve Alfa Romeo takımı, bir sonraki denemede daha da iyi sonuçların elde edileceğini umuyor. Alfa Romeo 4C'nin 51.000 Avro'dan başlayan fiyatlarla satıldığını hatırlatmak isteriz. Orijinal ekipman lastikleri yalnızca Pirelli tarafından temin edilmektedir.

 

Daha fazla bilgi için 

>>  P-Zero Trofeo lastikleri ile donatılmış Alfa Romeo'nun Nürburgring pisti rekoru videosu: