Bir araç üzerinde bulunan fabrika çıkışlı, orijinal lastikler - P Zero: Yeni Aston Martin Vantage'da Pirelli lastikleri kullanılacak

Aston Martin Vantage, yollara Pirelli P Zero lastikleri ile çıkacak

Orijinal ekipman 11.12.2017

İngiliz menşeli otomobil üreticisinin kullanım onayını alacak olan Pirelli P Zero, önümüzdeki ilkbaharda satışa sunulması beklenen yeni Aston Martin Vantage’nin yegâne lastikleri olacak.

Pirelli Pzero Aston Martin Vantage Yeni Aston Martin Vantage yalnızca Pirelli P Zero lastikleri ile donatılacak - Telif hakkı © : Pirelli

Vantage'nin performansını dizginleme görevi P Zero lastiğine düşüyor

Karizmatik DB10 ile sportif Vulcan otomobilleri arasında bir yere oturan yepyeni Aston Martin Vantage son derece prestijli bir geçmişi arkasına alıyor. Mercedes imalatı 4 litrelik V8 motoru ile İngiliz üreticinin bu yeni gözbebeği 100km/saat'e 3,5 saniyede çıkabiliyor ve 314 km/saat'lik bir maksimum hıza sahip. Son derece sportif bu performans özellikleri kendisine ayak uydurabilecek lastikler gerektiriyor. İşte bu yüzden Aston Martin, Vantage'de kullanılacak yegâne lastik olarak Pirelli P Zero'yu seçti.

İtalyan lastik üreticisinin mühendisleri, Pirelli'nin "Perfect Fit (mükemmel uyum)" stratejisine uyarak söz konusu otomobil markası ile iş birliği içerisinde özel üretim P Zero lastikler geliştirdi. Otomobilin "karakterinden" ödün vermemek adına Pirelli aracın ortaya koyduğu sportif sürüş hissini direksiyon başındaki kişiye aktarabilecek lastikler sunmayı hedefliyor. Sonucu gayet başarılı bulan Aston Martin, P Zero'nun bu versiyonu ile lastik üreticisinin ortaya koyduğu çalışmaya şapka çıkarıyor. Lastik, Britanyalı üreticinin onayına sahip olduğunu gösteren "AM" işaretlemesini yanağında taşıyacak.

Bu, söz konusu iki grubun ilk iş birliği değil. Pirelli hali hazırda Vanquish ve V12 Vantage S modellerini özel üretim P Zero lastikleri ile donatıyor. James Bond'un efsanevi DB5'i ise Cinturato lastiklerini kullanıyor. Aston Martin, önümüzdeki sezon Red Bull Racing takımı ile birlikte Formula 1 yarışlarına da el atacak ve bu çerçevede söz konusu organizasyonun tek yetkili tedarikçisi konumundaki Pirelli ile tekrar çalışma fırsatını bulacak.

Aston Martin Vantage PirelliTelif hakkı © : Pirelli