Bir araç üzerinde bulunan fabrika çıkışlı, orijinal lastikler - Bridgestone, Potenza S007 ile Ferrari F12'yi donatıyor

Bridgestone, Potenza S007 ile Ferrari F12'yi donatıyor

Orijinal ekipman 16.09.2013, Hakan

Bridgestone ile Ferrari arasındaki ilişkilerin yeni olduğu söylenemez. Bu ikili, şaha kalkmış atlı markanın gamı içerisindeki en güçlü model olan GT F12 için tekrar bir araya geliyor.

Ferrari GT F12 Ferrari GT F12'de kullanılacak lastik takımı için Bridgestone ve Ferrari el ele veriyor - Telif hakkı © : Bridgestone

Aşağı yukarı son 20 yıldır Japon Bridgestone markası sık sık Ferrari modellerinin lastiklerini temin etme şansını yakaladı. Her şey 1990'da 348 modelinde Bridgestone lastiklerinin kullanılması ile başladı. O zamandan beri bu markanın lastiklerini kullanan birçok model geldi geçti. 1990'da başlayan bu macera 2010'da Ferrari'nin Formula 1 araçlarının donatılmasına kadar uzanmıştır.

Bugün Bridgestone, lastiklerini temin ettiği otomobiller listesine Ferrari'nin yeni bir modelini daha eklediğini ilan ediyor. Üstelik bu model öyle hafife alınacak tarzda da değil: Ferrari F12, bu markanın ürün gamı içerisindeki en güçlü model durumunda. Çok sınırlı sayıda müşteriye özel olarak üretilen LaFerrari'yi saymaz isek bunun Ferrari tarihindeki en güçlü otomobil olduğu dahi söylenebilir.

740 beygirlik bir güç üreten V12 motoru 8,5 saniyede 200 km/saat'lik bir hıza ulaşabilmenin yanı sıra 340 km/saat'lik bir maksimum hıza sahip. Bu da otomobilin lastiklere devasa bir güç uyguladığı anlamına gelmekte. Ferrari F12'de 255/35 ZR20 boyutunda lastikler kullanılacağı düşünülürse bu durumun ne kadar ciddi olduğu daha rahat görülebilir.

 

Bu zorlu şartlara göğüs gerebilmek üzere S007 maruz kalacağı şoku kaldırabilecek ve aynı zamanda yuvarlanma direnci ile yakıt tüketimini düşürecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Günümüzde, bu türden hız canavarı otomobillerde dahi bu özellikler önemli.