Bir araç üzerinde bulunan fabrika çıkışlı, orijinal lastikler - Mercedes AMG GT R, Michelin Pilot Sport Cup 2 lastiğini kullanıyor

Mercedes AMG GT R, Michelin Pilot Sport Cup 2 lastiğini kullanıyor

Orijinal ekipman 21.12.2016, Julien Taillandier

Yeni Mercedes AMG GT R dört gözle bekleniyor. Pist üzerinde kullanıma yönelik bu radikal model ekstrem bir sportif kullanım konseptine sahip. Bu rolü üstlenebilmek üzere çok sayıda teknik silahı bünyesinde bulunduruyor. Bunlardan biri de ünlü Michelin Pilot Sport Cup 2.

Michelin Pilot Sport Cup 2 Michelin Pilot Sport Cup 2, Mercedes AMG GT R’de orijinal ekipman - Telif hakkı © : Michelin 2016

Sportif coupé'ler segmentindeki AMG GT bir referans görevi görüyor. Dengesi, yüksek performansı ve inanılmaz ses seviyesi ile otomobil üreticisi Mercedes’in sportif sürüş alanındaki değerlerini mükemmel bir şekilde temsil ediyor.  Ancak Porsche 997 Turbo S ve Jaguar F-Type SVR’de olduğu gibi GT R de çok yüksek seviyede ihtiyaçlara sahip sürücüleri hedef alan tavizsiz bir model olmayı hedefliyor.

4.0 litrelik çift turbo beslemeli V8 motor sayesinde üretilen tork 510'dan 585 beygire çıkarılıyor ve dolayısıyla bu otomobil 318 km/saat'lik azami hızı ve 3,6 saniyede 0'dan 100 kilometre/saat'e geçiş ile birinci sınıf performans özellikleri sunuyor. Yürüyen aksamlar bu doğrultuda optimize edilmiş ve bu çerçevede göze çarpan değişikliklerden biri de yarı-slick Michelin lastikleri Pilot Sport Cup 2'nin kullanılması olmuştur. Alman otomobil üreticisinin ve Fransız lastik imalatçısının ekipleri GT R'nin ihtiyaçlarına yanıt veren özel bir lastik geliştirmek üzere ortak bir çalışma gerçekleştirmiştir.

Tatmin edici bir seviyeye ulaşmak için Nürburgring, Nardo ve Ladoux gibi pistler üzerinde binlerce kilometrelik test sürüşleri organize edilmiştir. Bu sayede hamur bileşimi mekanik kuvvetlerin mükemmel bir şekilde kullanımı için ayarlanabilmiştir.

Mercedes AMG GT R'nin ön aksında 275/35 ZR 19, arka aksında ise 325/30 ZR 20 boyutunda lastikler kullanılıyor.