Bir araç üzerinde bulunan fabrika çıkışlı, orijinal lastikler - Michelin ve Dunlop, yeni Porsche GT3'de kullanılıyor - rezulteo

Michelin ve Dunlop, yeni Porsche GT3'de kullanılıyor

Orijinal ekipman 16.03.2017, Julien Taillandier

Porsche GT3 versiyonları için gerçekleştirilen lansmanlar bütün ilgileri her daim üzerine çekmeyi başarıyor. 2017 Cenevre Otomobil Fuarı'nda yeni stili ile beğenilere sunulan 991 için de bu gelenek değişmedi. Bu da yetmezmiş gibi Michelin ve Dunlop markalarının en yüksek performanslı lastikleri olan Sport Cup 2 ve Sport Maxx Race 2 ile yolda kullanımı onaylandı.

porsche_991-GT3 Porsche 991 GT3 phase 2, Michelin ve Dunlop lastikleri kullanıyor - Telif hakkı © : Lizeo 2017

Görünüm açısından Porsche 911 GT3 Phase 2 neredeyse hiç değişiklik göstermiyor. İmalatçının nispeten muhafazakar bir müşteri kitlesine sahip olduğu dikkate alındığında bu gayet normal. 

Görülen en büyük değişiklik ilk bakışta göze çarpacak türden değil. Zira bu değişiklik 3,8 litreden 4,0 litreye çıkan ve 500 beygirlik bir güç ortaya koyan Düz 6 silindirli atmosferik motoru. Bu versiyonda yarı otomatik şanzıman ile klasik düz vites arasında seçim yapmak mümkün olacak.

Lastikler açısından Porsche ailesinin bu yeni üyesi Pilot Sport Cup 2 N1 ile donatılacak. Yani, Fransız lastik üreticisinin en yeni teknolojik ilerlemelerinden faydalanan en son nesil lastikler kullanılıyor. N1 işaretlemesi ise lastiğin bu araç için özel olarak geliştirildiği anlamına geliyor ve N0 işaretlemesine sahip modele oranla ciddi bir ilerleme kaydediyor. Michelin bunun yanı sıra hem daha hızlı bir sürüş hem de kontrol edilebilirlik açısından ciddi bir artış vaat ediyor. 

Sport maxx race 2 - porsche 911Telif hakkı © : Dunlop 2017

Dunlop da Porsche ekipleriyle gerçekleştirdiği yakın iş birliğinin neticesinde bu otomobilin son derece spesifik gereksinimlerine mükemmel bir uyum sağlayan Sport Maxx Race 2 lastiğini sunuyor. Dunlop özellikle Le Mans 24 Saat Yarışları'nda ve Nürburgring'de elde ettiği deneyimi kullanarak yukarıda bahsettiğimiz 500 beygiri terbiye edebilen bir lastik geliştirmiş.

Porsche 991 GT3 ön aksta 245/35 ZR 20 91Y ve arka aksta 305/30 ZR20 103Y boyutunda lastikler kullanıyor.