Bir araç üzerinde bulunan fabrika çıkışlı, orijinal lastikler - Pirelli, BMW'nin yeni Alpina B5'lerini P Zero lastiği ile donatıyor

Pirelli, BMW'nin yeni Alpina B5'lerini P Zero lastiği ile donatıyor

Orijinal ekipman 01.08.2017, Yannick O’Conor

Pirelli, BMW Alpina B5 Bi-Turbo Touring ve Saloon modellerini ALP işaretlemesine sahip P Zero lastikleri ile donatacak.

pirelli_alpina Pirelli P Zero lastikleri Alpina B5 Bi-Turbo üzerinde Alpina Classic jantları ile bir araya geliyor - Telif hakkı © : Pirelli

Pirelli'den özel üretim P Zero lastikler

BMW şasilerinin modifiyesi alanında uzman Alman üretici Alpina, B5 Bi-Turbo modelinin Touring ve Saloon versiyonlarında P Zero lastiklerini kullanmayı seçti. Pirelli'nin mühendisleri ise söz konusu otomobilin kendine has özelliklerini dikkate alarak bu ultra yüksek performans lastiğinin özel üretim bir versiyonunu hazırladılar. İtalyan lastik üreticisi bu iş birliğini "Mükemmel uyum" anlamına gelen "Perfect fit" stratejisi çerçevesinde gerçekleştiriyor.

Özel üretim P Zero'nun geliştirilme aşamasında Pirelli aynı zamanda B5 Bi-Turbo'nun şasisinin üretilmesinden sorumlu mühendisleri de sürece dahil etti. Bu iş birliği sayesinde aracın güç kabiliyetini zemine daha iyi bir şekilde aktaracağı söyleniyor. Pirelli'ye göre lastiğin sırt alanı ve sportif profili daha hassas bir sürüşe olanak tanıyacak. P Zero'nun bu versiyonu Alman otomobil üreticisinin onayından geçtiğini gösteren ALP işaretlemesini yanağında taşıyacak.

BMW Alpina B5 Bi-Turbo'nun geçtiğimiz mart ayında Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nda tanıtılan Saloon versiyonu 608 beygir tork üreten 4,4 litrelik V8 bir motora sahip. M550i xDrive'ın şasisi üzerinde geliştirilen B5, 0'dan 100 km/saat'e 3,5 saniye, 0'dan 200 km/saat'e ise 11,4 saniye içerisinde çıkabiliyor ve 330 km/saat'lik bir maksimum hıza sahip.

Pirelli P Zero, Alpina B5 Bi-Turbo aracını ön aksta 255/35 ZR20, arka aksta ise 295/30 ZR20 boyutunda (Touring versiyonunda 285/30 ZR20) orijinal ekipman olarak donatacak. Lastikler 20 inçlik alüminyum Alpina Classic jantlarına monte edildiğinden tekerin toplam ağırlığı azalacak.