Bir araç üzerinde bulunan fabrika çıkışlı, orijinal lastikler - Pirelli, Lamborghini Aventador LP-700-4 Roadster'ı özel olarak tasarlanan bir PZero lastiği ile donatmıştır

Pirelli, Lamborghini Aventador LP-700-4 Roadster'ı özel olarak tasarlanan bir PZero lastiği ile donatmıştır

Orijinal ekipman 20.02.2013, Hakan

Lamborghini, Aventador model otomobilinin roadster versiyonuna ait 700 beygiri evcilleştirmek amacıyla Pirelli'den prestijli PZero gamından yola çıkarak özel tasarım bir lastik geliştirmesini istedi.

Adventador Roadster équipée de pneus Pirelli Pzero Telif hakkı © : Lamborghini

Sonuç harika! Bütün dikkatleri üzerine çeken Lamborghini Aventador LP-700-4 Roadster Ocak sonunda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Homestead pistinde ve Florida yollarında basına sunuldu.

 

Pneu Pirelli sur une LamborghiniTelif hakkı © : Pirelli

700 beygir civarında güç üreten 6,5 litrelik bir V12 motora sahip olan roadster, 0'dan 100 km/saat'e yalnızca 3 saniye içerisinde çıkabilmekte ve 350 km/saat'lik bir maksimum hıza sahiptir.

Lamborghini bu safkanın bütün gücünü ortaya koyabilmesi için Pirelli'den PZero gamından yola çıkarak özel bir lastik geliştirmesini istedi. Hedef: Bütün kullanım şartlarında denge, konfor ve kontrol edilebilirlik sağlamak.

Profil pneu Pirelli PzeroTelif hakkı © : Pirelli

PZero isimli bu lastik, otomobilin bütün gücünü zemine aktarabilmesi ve her türlü yol şartında hız değişikliklerine seri bir şekilde yanıt vermesini sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Pirelli mühendisleri Formula 1'deki deneyimlerine dayanarak çabalarını lastik sırtı üzerinde yoğunlaştırmışlardır. Bilhassa lastiğin deformasyonunu sınırlandırmak amacıyla lastik yapısı ve hamur bileşimleri üzerinde çalışmışlardır.

PZero, ön aksta 255/30 ZR 20, arka aksta 355/25 ZR 21 boyutundaki 20 ve 21 inçlik Dione jantlara monte edilmiştir.

 

Ayrıca bakınız: