Bir araç üzerinde bulunan fabrika çıkışlı, orijinal lastikler - Citroën C3 Aircross'de Hankook'un yaz ve dört mevsim lastikleri kullanılıyor

Yeni Citroën C3 Aircross'de Hankook lastikleri orijinal ekipman olarak kullanılıyor

Orijinal ekipman 06.02.2018, Yannick O'Conor

Koreli lastik üreticisi Hankook, Fransız otomobil üreticisi Citroën ile yeni C3 Aircross otomobilinin fabrika çıkışı yaz ve dört mevsim lastikleri için gerçekleştirdiği işbirliğinin detaylarını paylaştı.

Hankook OE Citroën C3 Aircross Hankook Kinergy 4S ve Ventus Prime3 yaz lastiği Citroën C3 Aircross'da orijinal ekipman olarak kullanılacak - Telif hakkı © : Citroën

C3 Aircross için yaz ve dört mevsim lastikleri

Şehir aracı ile SUV arasında bir kategorideki Citroën C3 Aircross'un konsept versiyonu geçtiğimiz yıl Cenevre Otomobil Fuarı'nda sunulmuştu. Fransız imalatçısının İspanya, Zaragoza'daki fabrikalarında geçtiğimiz Kasım ayından beri üretilmekte olan bu kompakt SUV üç farklı boyuttaki Hankook lastikleri ile donatılacak.

Concept C-Aircross'dan esin alan bu otomobil 205/60 R16 92H boyutundaki Hankook Ventus Prime3 yaz lastikleri ile donatılacak. Bu boyutun seçilmesi sayesinde orijinal ekipman olarak Kinergy 4S lastiklerinin kullanılması da mümkün olacak. Bunlara ilaveten Hankook'un 195/60 R16 89H ve 215/50 R17 91H şeklinde iki farklı boyuta sahip dört mevsim lastikleri de monte edilebilecek.

 

Citroën ile özel bir ortaklık

SUV segmentinin Avrupa pazarında giderek daha yaygınlaştığı bu dönemde Hankook bu araç tipine uygun lastikler geliştirmek üzere Citroën ile iş birliğine girişti. C3 Aircross daha çok şehir ortamında sürüş gerçekleştiren bir müşteri kitlesine yönelik olsa da birden fazla sürüş şekli arasında seçim yapılması mümkün: Standart, kum, arazi, kar. Bu özellik lastiklerin her türlü sürüş şartı altında etkili performans göstermesini gerektiriyor. Hankook mühendisleri aynı zamanda ıslak zeminde frenleme ve kuru zeminde reaktif kontrol edilebilirlik alanındaki performans özellikleri üzerinde yoğun bir çalışma ortaya koymuş. Üstelik Hankook lastiklerine özgü düşük yuvarlanma direncinden de ödün verilmemiş.

Hankook Avrupa Pazarlama ve Dağıtım Müdür Yardımcısı Tony Lee şu yorumu yapıyor: "Avrupa'nın ikinci en büyük otomobil üreticisi Citroën'i ortaklarımız arasında sayabilecek olmak bize büyük bir mutluluk veriyor. PSA Grubu için halihazırda fabrika çıkışı lastikler tedarik etmekteyiz. Bu yeni ortaklık Avrupa pazarındaki iş birliği ağımız için yüksek bir güçlenme potansiyeli yaratıyor ve bu bizim için çok önemli."