Kış lastiği hakkında pratik bilgiler - 4x4'lerin kış lastiğine ihtiyacı var mıdır?

4x4'lerin kış lastiğine ihtiyacı var mıdır?

Kış lastiği rezulteo ekibi

Tabi ki! Kış mevsiminde dört çekerli araç kullanmak iyi bir şeydir. İyi bir "kavrama kabiliyeti" sunmaları şartı ile.

4x4 ile kış şartları 4x4 araçların kış lastiklerine ihtiyacı var mı? - Telif hakkı © : Rezulteo

"Kar lastikleri mi? İhtiyacım yok, aracım 4x4 zaten!". Dört çekerli araç sahiplerinin verdiği tepki genelde bu şekildedir. Fakat araçlarına duydukları bu güven soğuk rüzgarlar geldiğinde gereksiz risklere girmelerine neden olabilir.

Nitekim bu tip araçlar her ne kadar daha iyi bir hareket kabiliyeti sunuyor olsalar da bir o kadar da ağırdırlar ve bu nedenle hem frenleme sırasında hem de virajda dikkatli sürülmelidirler. Bu araçların sahip oldukları potansiyeli tam olarak gösterebilmeleri için nemli, karlı ve buzlu zeminlerde yeterli bir "kavrama kabiliyeti" sağlayan lastiklere ihtiyaçları vardır.

Bu nedenle bütün büyük lastik markaları bu tip araçlar için kışa özel olarak hazırlanmış modellerden oluşan özel çeşitler geliştirmişlerdir.

Bu lastikler aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Düşük sıcaklıklara uyumlu materyaller;
  • Çoğu zaman asimetrik olan yönlü desen;
  • Çok sayıda kavrama kenarına sahip derin diş yapısı;
  • Yoğun kılcal kanallar;
  • Geniş boylamasına kanallar.

4x4 değil SUV!

Günümüzde satılan 4x4'lerin çoğunluğu uzun yol kullanımına yöneliktir. Bu tip araçlara zaten artık 4x4 değil kullanım şekillerine daha uygun olan ve daha çevre dostu bir terim olan SUV ("Sport Utility Vehicle - Spor Amaçlı Taşıt") denmektedir. Her şeyden önce doğa gezintilerine yönelik olan bu araçlar Hatchback bir görünüme sahip olup giderek daha fazla büyük sedanlara benzemektedir. Bu araçlar genelde motor gücünü yalnızca iki çeker tekere geçirme imkanını sunmakta olup bu da yakıt tüketimini düşürmeye olanak sağlar.