Kış lastiği hakkında pratik bilgiler - Doğru kar zinciri seçimi

Doğru kar zinciri seçimi

Kış lastiği

Merdiven tipi kar zinciri, X tipi kar zinciri, hızlı montaj zinciri: rezulteo ihtiyaçlarınıza uygun zincir türünü seçmenizi sağlayacak ipuçlarını size veriyor.

Kar zinciri Farklı montaj sistemleri sunan kar zincirleri - Telif hakkı © : All Rights Reserved

Merdiven tipi kar zinciri, X tipi kar zinciri, hızlı montaj zinciri: rezulteo ihtiyaçlarınıza uygun zincir türünü seçmenizi sağlayacak ipuçlarını size veriyor.

Yol karlı olduğunda kış lastikleri her zaman yeterli olmayabilir. Bu yüzden kar zincirlerini kullanmak gerekir. Piyasada bulabileceğiniz farklı modelleri aşağıda görebilirsiniz.

Merdiven tipi kar zincirleri

Merdiven tipi kar zinciriTelif hakkı © : www.mtk-auto.fr
İsminden de anlaşılabileceği gibi bu tür zincirler lastik sırtı üzerine yerleştirilen paralel çubuklardan oluşur. Hareket kuvveti doğruysa, frenleme ve kontrol edilebilirlik boylamasına halkaların olmaması sayesinde temin edilir.
rezulteo'nun görüşü.
Merdiven tipi kar zincirleri kolay zeminlere uygundur. Kalın karda ise etkilerini kaybederler.

 

X tipi kar zincirleri

X tipi kar zinciriTelif hakkı © : www.mtk-auto.fr

Lastik sırtında birbirine geçen çok sayıda zincir halkasından oluşan bu zincirler iyi bir kavrama sağlarlar. Hem hareket kabiliyeti hem de frenleme açısından etkilidirler. Titreşimler minimize edildiği için sürüş konforunu çok fazla etkilemezler. 
rezulteo'nun görüşü. Çelik halkalar ile güçlendirilmiş X tipi kar zincirlerini tercih edin. Makul bir fiyat farkına rağmen daha dayanıklıdırlar ve daha iyi bir kavrama kabiliyeti sunarlar.Hızlı montaj zincirleri

Lastikler için hızlı montaj kar zinciriTelif hakkı © : www.mtk-auto.fr


Bu tür zincirlerin montajı janta sabitlenen bir adaptör sayesinde kolaylaştırılmıştır. Araç hareket etmeye başladığında zincir doğru konumu alır.
rezulteo'nun görüşü. Pratik kullanıma sahip hızlı montaj zincirleri aynı zamanda pahalıdırlar, çok yer kaplarlar ve klasik zincirler kadar performanslı değillerdir.


Peki sabitleme?


Bu üç model için üreticiler iki farklı sabitleme sistemi geliştirmişlerdir. Çemberli bağlantı ve kablolu bağlantı. Aşağıda bu iki mekanizmanın tanıtımını bulabilirsiniz.

> Çemberli bağlantılar

 Bu bağlantılar lastiğin arkasına yerleştirilen çelik bir çemberden oluşurlar. Halkalar lastiğin üzerinden geçer ve lastiğin dışarısında bulunan bir zincir ile gerili bir şekilde tutulurlar.
rezulteo'nun görüşü. Böyle bir mekanizmaya sahip olmalarından ötürü bu zincirlerin lastiğe takılması çok kolay değildir. Bu yüzden önceden pratik yapmak gerekir.

> Kablolu bağlantılar 

Lastik etrafına gevşek bir şekilde takılan bu zincirler geniş bir montaj alanı sunarlar. Kablolu zincirler hızla takılabilirler (ortalama beş dakika)... kış gelmeden önce bu işlemi pratik etmiş olmanız kaydıyla.
rezulteo'nun görüşü. Bunlar piyasada en çok bulunan en ucuz modellerdir. Sisteme aşina iseniz kolaylıkla takabilirsiniz.