Kış lastiği hakkında pratik bilgiler - Kar lastiği, kış lastiği, çivili lastik, zincir: Kar ve soğuğa göğüs germek için ihtiyaç duyacağınız bütün otomobil ekipmanları

Kar lastiği, kış lastiği, çivili lastik, zincir: Kar ve soğuğa göğüs germek için ihtiyaç duyacağınız bütün otomobil ekipmanları

Kış lastiği

Kar lastiği ile kış lastiği arasında bir fark var mı? Çivili lastikleri her yerde kullanabilir miyiz? Ne zaman kar zinciri kullanılması gerekir? Kış şartları ile yüzleşebilmek için otomobil ekipmanları hakkında bilmeniz gereken her şey.

Kış lastiği izi Tüm kış ekipmanları rehberi! - Telif hakkı © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Kış ekipmanları:


KIŞ LASTİĞİ: 7°C'nin altındaki sıcaklıklarda etkilidir

Dört mevsim lastiği : yaz ve kışTelif hakkı © : All Rights Reserved
Kar lastiği mi, kış lastiği mi? Aslında bu konuda seçim yapma şansına sahip değilsiniz. Türkiye'de tam anlamıyla kar lastiği bulunmamaktadır. Yağmur, rüzgar, kar ve buz gibi kötü koşullar ile tam bir güvenlik içerisinde mücadele etmeye olanak sağlayan tek lastik kış lastiğidir.

Kış lastiği, hamuru ve sırt desenindeki diş yapısı ile yaz lastiğinden farklılık gösterir. 
Hamur. Kış lastiği, düşük sıcaklıklarda esnek kalan ve kaygan zeminlerde kavramayı arttıran bir hamur bileşiminden üretilir.
Sırt deseni. Kış lastiği daha fazla sayıda çentiğe sahiptir ve bu sayede daha iyi bir hareket kabiliyeti, daha iyi frenleme ve daha düşük bir suda kızaklama riski temin eder.

Ayrıca bakınız:

 

  AĞIR KIŞ LASTİĞİ: Zorlu kış koşulları ile yüzleşmek için birebir

  Ağır kış lastiğiTelif hakkı © : All Rights Reserved
  Ağır kış lastikleri yılın birkaç ayı boyunca -10°C'nin altındaki sıcaklıklarda ve karlı yollarda sürüş gerçekleştirmek üzere tasarlanmıştır. Bu lastikler buzlu ve karlı zeminlerde meydana gelebilecek kavrama kaybını sınırlandırmaya olanak sağlar.
  Dolayısıyla dağlık alanlar dışında ülkemizin düşük rakımlı bölgelerinde nadiren kullanıldıklarını söylersek yanlış olmaz.

  Ayrıca bakınız:

   

   ÇİVİLİ LASTİK: Türkiye'de kullanımı kanunen düzenlenmemiştir

   Çivili lastikTelif hakkı © : All Rights Reserved
   Çivili lastikler karlı ve buzlu zeminlerde daha iyi bir kavrama sağlamak üzere tasarlanmış metalik sivri uçlara sahip kış veya ağır kış lastikleridir.

   Kullanımları çok sayıda Avrupa ülkesinde yasaklanmıştır veya yasalarca sıkı bir denetim altındadır.   

   Ayrıca bakınız:

    

    DÖRT MEVSİM LASTİĞİ: Ilıman kışlar için birebir

    Dört mevsim lastiğiTelif hakkı © : All Rights Reserved
    Kuzey Amerika piyasası için tasarlanmış ve "All Season" veya "All Weather" olarak da adlandırılan dört mevsim lastikleri, yaz lastikleri ile kış lastikleri arasında bir dengenin ürünüdür.
    Bu lastiklerin kış performansı yaz lastiklerinin performansından daha iyidir ancak kış lastiklerine göre yine de geri kalır. Kışın çok sert geçmediği bölgelere uygundurlar.

    Ayrıca bakınız:

     

     KAR ZİNCİRLERİ:  Bazı durumlarda zorunludur

     KAR ZİNCİRLERİTelif hakkı © : All Rights Reserved
     Karşılaşılan kar yağışları ile yüzleşebilmek veya örneğin dağ yollarına çıkabilmek için bagajda zincir bulundurmak sağduyulu bir harekettir. Zincirler karlı bir zeminde tekerlere hareket kabiliyetini ve kavrama özelliğini tekrar kazandırmaya imkan tanır.

     Ülkemizde Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereği, kullanılan araç ve lastik türüne bakılmaksızın, tüm araçlar için yoğun kar yağışına sahip yollarda kar zinciri bulundurulması zorunludur.

     Ayrıca bakınız: