Kış lastiği hakkında pratik bilgiler - Kar lastiği mi, kış lastiği mi?

Kar lastiği mi, kış lastiği mi?

Kış lastiği Bahadır

"Kış lastiği" ifadesi gitgide daha fazla kullanılmaya başlasa dahi daha çok "kar lastiği" ifadesini kullanırız. Halbuki kış lastiğinin faydasını yalnızca kar yağdığında görmeyiz. İşin aslı, kış lastikleri sıcaklıklar düşer düşmez güvenliğimizi arttırır.

Karda lastik izi Karda lastik izi - Telif hakkı © : Rezulteo

Bir takım internet kullanıcıları bize kış lastiği ile kar lastiği arasında fark olup olmadığını sormaktadır. Bu sorunun yanıtı; hayır, yok. Bu iki ifade, aynı tür lastikleri ifade eder. Ancak doğru olanı "kış lastiği"dir.

Gerçekten de, "kar lastiği" denildiğinde bu tip lastiklerin yalnızca karlı yollarda işe yaradığı düşünülebilir. Halbuki durum böyle değildir. Kış lastiği sonbahardan ilkbahara kadar süren düşük sıcaklıklar, yağmur, erimiş kar, taze veya sıkışmış kar, kaygan yol ve buzlanma gibi meteorolojik şartlara uygun bir lastiktir. Hamuru, düşük sıcaklıklarda esnek kalacak şekilde optimize edilmiştir. Lastik sırtı her türlü kaygan zeminde maksimum kavrama sağlayacak kesimlere sahiptir.

Bu nedenle kış lastiklerinizi takmak için ilk donun veya kar yağışının gelmesini beklememeniz önerilir. Lastik imalatçıları sıcaklıklar 7°C'nin altına düşer düşmez kış lastiklerinin kullanılmaya başlanmasını önerirler. Lastik değiştirme zamanının geldiğini kendine hatırlatmanın en basit yolu saatlerin ileri ve geri alınma zamanlarını (yaz saati/kış saati) esas almaktır.