Kış lastiği hakkında pratik bilgiler - Kış lastikleri mi? Benim için çok pahalı!

Kış lastikleri mi? Benim için çok pahalı!

Kış lastiği Serdar Can

Buna sakın inanmayın. Yaz ve kış lastiklerinizi doğru bir şekilde dönüşümlü kullanırsanız, sonuçta lastiklerinizi normalde aşındıracağınızdan daha fazla aşındırmazsınız.

Kış lastiği Yeni kış lastiklerinin sırt deseni - Telif hakkı © : All Rights Reserved

Şüphesiz, dört adet kış lastiği; hatta takma-sökme işlemiyle uğraşmak istemiyorsanız, ayrıca dört adet de fazladan jant satın almak çok büyük bir yatırım anlamına gelmektedir. Ancak burada söz konusu olan ek bir harcama değil hazır bir değere sahip olmaktır.

Öncelikle, kış lastiği fiyatları ile yaz lastiği fiyatları arasındaki fark çok büyük değildir: Boyutlara, markalara ve kategorilere göre ortalama %30'luk bir fark vardır.

Bunun yanı sıra kış lastikleri ile sürüş gerçekleştirdiğiniz süre boyunca yaz lastiklerinizi kullanmamış olursunuz. Eğer beş ay boyunca (Kasım’dan Mart’a kadar) kış lastiği kullanırsanız, yaz lastiklerinizin ömrünü o kadar uzatmış olursunuz. Sonuç: Bir sürücünün lastiklerini ortalama üç yılda bir değiştirdiği dikkate alındığında eğer yaz lastikleri ve kış lastikleri doğru bir şekilde dönüşümlü kullanılırsa altı sene boyunca bir yaz lastiği takımı ve bir kış lastiği takımı aynı kilometre ömrü için kendisine yeterli olacaktır.

Son olarak, kötü hava şartlarının hüküm sürdüğü kış mevsiminde tam bir güvenlik içerisinde sürüş yapmak böyle bir yatırımı hak etmiyor mu? Bütçenizi buna uygun olarak ayarlayarak rahat sürüş şartlarını garantilersiniz. Baromètre Pneumatiques'in gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre sürücülerin %85'i kış şartlarında sürüşten kaynaklanan endişe olgusunun kaza riskini arttırdığını itiraf etmektedir.

Kış lastikleri için daha az harcama

Kış geldiğinde ayağımızı gazdan çekeriz. Bu nedenle yapacağınız yatırımın miktarını düşürmek için yaz lastiklerine oranla daha düşük bir hız endeksine sahip kış lastikleri seçebilirsiniz. Hız endeksinin normalde kullanılandan en fazla bir harf düşürülmesi önerilir. Örneğin, W (270 km/saat) kategorisi hız endeksinden V (240 km/saat) kategorisine geçmek gibi.

Kış lastikleri daha çabuk mu aşınır?

Kesinlikle hayır. Kış şartlarında kış lastiği hamuru normal bir lastiğin normal koşullarda aşınacağından daha fazla aşınmaz. Ancak 7°C'nin üzerindeki sıcaklıklarda kullanılırsa daha hızlı aşınacaktır. Aynı şekilde kış şartlarında kullanılan bir yaz lastiği daha çabuk aşınacaktır zira frenleme, kayma, yön hakimiyeti, kalkış patinajı gibi durumlarda daha çok zorlanacaktır.