Kış lastiği hakkında pratik bilgiler - Ne zaman zincir kullanılması gerekir?

Ne zaman zincir kullanılması gerekir?

Kış lastiği Berk

Kış lastikleri ile sürüş gerçekleştirmek güvenliğinizi sağlamanın yanı sıra birçok durumda yasalarca şart koşulmaktadır. Ancak bu, olağanüstü durumlarla yüzleşebilmek amacıyla otomobilinizin bagajında kar zincirleri taşımamanız için geçerli bir sebep değildir. Özellikle dağ sürüşleri sırasında...

Otomobilde kar zinciri kullanımı Kar zincirleri yoğun kar yağışları sırasında ve dağ sürüşlerinde son derece yararlı bir ekipmandır. - Telif hakkı © : iStockphoto.com/rezulteo.com

İlgili kanun hükümleri

Karlı yollara konulan ikaz panosuTelif hakkı © : ©istockphoto - ermingut
Kış lastiği kullanımının yaygınlaşması ile birlikte kar zincirlerine duyulan ihtiyaç azalmaktadır. Gerçekten de bu tür lastiklerin kavrama ve çekiş performansları birçok durumda yeterli oluyor. Buna karşılık, trafik yetkilileri zorlu şartları nedeniyle bazı zamanlarda belirli yollarda zincir takılmasını zorunlu kılıyorlar.

Kış lastikleri, kar zincirleri ve çivili lastikler ile ilgili Avrupa mevzuatı

 

İhtiyata dayalı bir önlem  

Kar zincirlerinin takılmasıTelif hakkı © : All Rights Reserved
Bu şartlar altında yine de zincir takmak gerekir mi? Evet, kış mevsiminde bagajda bir zincir takımı bulundurmak kanun çerçevesinde zorunludur ve ayrıca akıl karıdır. Bu şekilde ihtiyatlı davranmış olursunuz ve beklenmedik bir kar yağışı ile yüzleşmeniz durumunda yoldaki karın kaldırılmasını beklemeden sürüşünüze devam edebilirsiniz. Hele sert yokuşlara sahip bir dağ yolunda sürüş gerçekleştiriyor iseniz bu durum daha da geçerlidir. Yalnız dikkat! Zincirlerinizi taktıktan sonra 50 km/saat'in üzerinde hız yapmamalısınız.

Kar zinciri: Sürüş tavsiyeleri

 

Doğru kar zinciri seçimi

X tipi kar zincirleriTelif hakkı © : www.mtk-auto.fr
Zincirlerinizi satın aldığınız sırada bunların aracınıza ve lastik boyutlarınıza uygun olduğundan emin olun. Aksi takdirde zincirler lastik yanaklarınıza zarar verebilir ve arızalara neden olabilir. Genel bir kural olarak temas alanında en çok halkaya sahip olan zincirleri tercih edin. Örneğin, ortalama bir lastik üzerinde en az on iki sıraya sahip olan bir X tipi kar zincirini veya merdiven tipi bir kar zincirini tercih edebilirsiniz.

Farklı zincir tipleri

 

 

 

Kar zincirlerinin takılmasıTelif hakkı © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Zincirlerin takılması: Pratik tavsiyeler 

>> Zincirler daima çeker tekerlere takılır. Yani önden çekişli bir araçta bu, ön lastik takımıdır. Arkadan itişli araçlarda (BMW, Mercedes, Porsche, Ferrari, …) veya bir 4x4'de ön lastik takımının kavrama özelliğini kaybetmemesi için dört lastiğe birden zincir takılması uygundur.
>> Zincirleri aldıktan sonra nasıl takılacağı ve söküleceği konusunda pratik yapın. Bagajınızda kolayca ulaşabileceğiniz bir yere koymayı unutmayın ve ne olur ne olmaz diye yanına bir çift eldiven ve bir cep lambası koyun.
>> Zincirleri takmak için düz bir zemin tercih edin. Bu sırada el frenini çekmeyi unutmayın.
>> Montaj sırasında zincirlerin en çok tutunmayı sağlayan kenarının zemine denk gelmesine dikkat edin.
>> Montajı tamamlayıp ilk birkaç kilometrelik mesafeyi kaydettikten sonra zincirleri tekrar sıkmayı unutmayın.
>> Eğer aracınız bir patinaj önleme sistemine sahipse bunu devre dışı bırakmayı unutmayın.
>> Kış mevsimi sona erdiğinde kar zincirlerini itinayla temizleyin ve kuru bir şekilde ambalajlarına yerleştirin.