Kış lastiği hakkında pratik bilgiler - Yalnızca ön aksa kış lastikleri takmak yeterli olabilir mi?

Yalnızca ön aksa kış lastikleri takmak yeterli olabilir mi?

Kış lastiği Berk

Soğukların bastırdığı şu günlerde kış lastiği kullanmak güvenlik açısından faydalı. Peki, sürüş şartları zorlaştığında aracın tamamen kontrol edilebilir hale getirilmesi için özel bir montaj yöntemi var mı?

Karlı zemin viraj panosu Kış lastiklerinin yalnızca ön veya arka aksa takılması maksimum güvenlik sağlanması açısından yeterli mi? - Telif hakkı © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Önden çekiş mi arkadan itiş mi?

Günümüzün otomobil piyasasında satılan araçların çoğunluğu "önden çekişli" olarak adlandırılan ve tahriğin ön aks ile zemine aktarıldığı sistemlere sahiptir. Bu da motorun gücünü yalnızca ön aks ile yola aktardığı anlamına gelir ve bu doğrultuda arka tekerler motor gücü almaz. Dolayısıyla aracın ilerlemesini sağlayan ve itiş gücünü temin eden lastikler ön aksta bulunur. Eğer önden çekişli bir otomobil kullanıyorsanız, öncelikli olarak ön aksta kış zincirleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra yalnızca iki adet kış lastiği kullanmanızı tavsiye etmiyoruz

 

Ön aks mı, arka aks mı? Çok basit, her ikisi

Teknik açıdan, zorlu soğuk sürüş koşullarında ve özellikle karlı zeminde kış lastiklerinin ön aksa takılması önden çekişli bir aracın düz çizgide iyi bir hareket kabiliyetine sahip olmasına olanak sağlar. Eğer arka aksa da kış lastikleri takacak olursanız virajlarda da yeterli bir yön kontrolüne sahip olabileceksiniz. Bir otomobil dinamik sürüş sırasında arka aksta ciddi zorlanmalara maruz kalır: Şüphesiz ön tekerler araca yön verir ancak karlı bir yol üzerinde yalnızca ön aksında kış lastikleri ile donatılmış bir araç ile viraj almanız gerektiğini düşünün. Viraja giriş sırasında sorun yaşamayacaksınız fakat aracınızın arkası kaymaya son derece yatkın olacak. Yol tutuşu kabiliyetini düşüren bir hıza ve sürüş şartlarına sahipseniz otomobiliniz spin bile atabilir.

Arka lastik takımı yapısı gereği kaymalar yaşayabilir. Bu nedenle önden çekişli araçlar da dahil olmak üzere aracın dört tekerinde de mutlaka kış lastikleri kullanılması gerekir: Ön aksa takılanlar hareket kabiliyeti ile yön hakimiyetini korurken arka aksa takılanlar aracın virajlarda iyi bir şekilde kontrol edilebilmesini sağlar. Kış mevsiminde, özellikle de kar ve buz söz konusu olduğunda, iyi bir güvenlik seviyesine sahip olmak için başka çözüm yolu yoktur. Yalnızca ön aksa 2 adet kış lastiği takmak aracınızı potansiyel olarak tehlikeli bir hale getirir ve sürüş özellikleri ile dengesini düşürür. Belirtilen bu özellikler düşük kavrama sağlayan zeminlerde daha da önemlidir.

Ayrıca bakınız

>>  Dört adet kış lastiği kullanmanın faydası isimli video haberimize bakabilirsiniz.