Lastik bakımı - Lastikleri ne zaman değiştirmeli?

Lastikleri ne zaman değiştirmeli?

Lastik bakımı Berk

Mevsime (yaz veya kış) göre lastik değiştirirken, uzun yola çıkmadan önce ve basınç kontrolü gerçekleştirirken lastiklerinizin genel durumunu ve aşınma derecelerini kontrol edin. Eğer lastikleriniz burada tarif edilen belirtileri taşıyorsa tereddüt etmeyin, derhal yenileri ile değiştirin.

 Lastiklerinizi ne zaman değiştirmelisiniz ? Telif hakkı © : All Rights Reserved

Aşınmış bir lastik fonksiyonunu yerine getirmez ve özellikle yağmurda suyu tahliye etmez. Sonuç: Islak yoldaki frenleme mesafeleri artar ve yol tutuşu güvensiz hale gelir. Bu yüzden de patinaj ve suda kızaklama riskleri artar.

Lastiklerinizi düzenli bir şekilde kontrol etmek onları ne zaman değiştirmeniz gerektiğini bilmenize olanak sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Lastiğin yasal aşınma sınırına ulaşması (1,6 mm'nin altında diş yapısı derinliği). Aşınma göstergesi lastik sırtının üzerinde bulunur. Genel kural olarak iyi kalitede bir lastik her 40.000 ile 50.000 km arası mesafede bir değiştirilir. Daha düşük kaliteye sahip olan lastikler ise 10.000 km'de bir değiştirilir. Ancak bir lastiğin kullanım ömrü oldukça değişkendir. Birçok etkene bağlı olmakla beraber bunlardan en önemlisi sürüş stili ve alınan yoldur. Ayrıca önden çekişli bir araçta ön lastiklerin arka lastiklerden iki kat daha hızlı aşındığını da dikkate almak gerekir.

 

Bir lastiğin aşınma göstergesiTelif hakkı © : rezulteo

  • Aynı aks üzerine monte edilmiş iki lastiğin ana kanallarının derinliği arasındaki farkın 5 mm'yi geçmesi. Lastikler arasındaki bu aşınma farkı aracın sürüş özelliklerini kötü yönde etkileyebilir.
  • Lastiğin anormal bir aşınmaya maruz kalması.  Anormal bir aşınma birçok şekilde kendisini gösterebilir: Lastik sırtında çekilme, asimetrik aşınma, lastik sırtının ortasında veya omuzlarında aşınma.
Bu durumda söz konusu anormal aşınmayı tetiklemiş olabilecek mekanik sorunun düzeltilmesine dikkat edilmelidir.
  • Lastiğin zedelenmesi. Lastiğin yavaş bir şekilde sönmesine veya patlamasına neden olabilecek bir kesik, çatlama veya deformasyona sahip olmasıdır.

Aşınmış lastik örneğiTelif hakkı © : rezulteo

    • Lastiğin araç üreticisinin tavsiyelerine uygun olmaması: Doğru olmayan lastik boyutları, hız ve yük endekslerine uyum gösterilmemesi, vs.