Lastik bakımı - Lastiklerin rot ve balans ayarı

Lastiklerin rot ve balans ayarı

Lastik bakımı

Bu iki işlem güvenliğiniz, konforunuz ve lastikler ile araç mekaniğinin uzun kullanım ömrüne sahip olması için kaçınılmazdır.

Lastiklerin balans kontrolü Bir uzman tarafından lastiklerin balans kontrolü - Telif hakkı © : Rezulteo

Rot ve balans ayarı lastiklerinizin performansını optimize etmeye imkan sağlayan iki temel işlemdir. Lastiklerinizin sökme-takma işlemi sırasında gerçekleştirilir ve gerekli olduğu durumlarda tekrar edilmelidir.

Balans ayarı

Balans ayarı yapılmış bir lastik, kütlesinin doğru dağılımı sayesinde aks üzerinde titreşime yol açmadan döner. Mükemmel bir balans elde etmek için jantın bazı noktalarına karşıt ağırlıklar yerleştirilir. Bu işlem yalnızca bir uzman tarafından gerçekleştirilebilir zira özel bir ölçüm materyali gerektirir.

İyi bir balans ayarı aşağıdakileri sağlar:

  • Daha yüksek sürüş konforu;
  • Arttırılmış lastik kullanım ömrü;
  • Daha az mekanik zorlanma.

 

Rot ayarı

Rot ayarı araç üreticinizin verileri ve lastiklerin aşınması dikkate alınarak aracınızın sahip olduğu açıların ve hizalanmaların (desteklerin eğimi, kaster, kamber açısı, paralellik) optimize edilmesini içerir.

Her araç, üreticisi tarafından belirlenmiş kesin rot ayarlarına sahiptir. Yol tutuşu, denge ve yönlendirme hassasiyeti ihtiyaçlarını karşılamak ve direksiyon aksamı ile lastiklerin anormal bir şekilde aşınmasını önlemek için bu ayarlara mutlaka uyulması gerekir.

 

Rezulteo'nun tavsiyesi

Titreyen bir direksiyon genelde kötü bir balans ayarının veya mekanik avans ağırlığının kayıp belirtisidir. Böyle bir durumda beklemeyin: Derhal lastiklerinizin rot ve balans ayarlarını bir uzmana yaptırın.