Lastik bakımı - Sıcak hava dalgaları: Lastiklerinize yönelik güvenlik tavsiyeleri

Sıcak hava dalgaları: Lastiklerinize yönelik güvenlik tavsiyeleri

Lastik bakımı Julien Taillandier

Sıcak hava dalgaları lastikler dahil olmak üzere bir aracın tüm parçalarını ciddi bir sınavdan geçirir. Yaz mevsimi boyunca lastiklerinizi formda tutmanıza yardımcı olacak birkaç tavsiyeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Sıcak hava dalgaları: Lastiklerinizi korumaya yönelik tavsiyeler Sıcak havalar lastikleriniz için bir tehlikeli mi? - Telif hakkı © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Sıcaklıkların lastikler üzerinde zorlayıcı etki yarattığı bilinen bir gerçek. Bu nedenle yaz döneminde daha da dikkatli olunması ve iki temel güvenlik kuralına uyulması gerekir:

 

·       Mutlaka lastik basıncını kontrol edin:

Lastiklerinizin doğru basınç değerine sahip olmasına özen gösterin. Nitekim yetersiz bir basınç değeri lastikte anormal bir ısınma yaratır ve sıcak havalarda bu durum daha da ciddileşebilir. Lastik bu nedenle patlayabilir

Özellikle otoyolda sürüş gerçekleştiriyorsanız ve/veya araç içerisinde birden fazla kişi iseniz tavsiye edilen maksimum basınç değerlerini dikkate almanızı öneririz. 

 

Uyarı: Basınç kontrolü lastik sıcakken değil soğukken yapılmalıdır. Eğer lastiğiniz soğuk değilken bir kontrol gerçekleştirirseniz tavsiye edilen değerlere uyup uymadığınızdan emin olamazsınız. Doğru ayarı yaptığınızı düşündüğünüz halde lastikler soğuduğunda yetersiz basınç değerine sahip olduklarını keşfedebilirsiniz. 

>> Aracınıza yönelik basınç değerlerini bulun 

 

·       Lastik bakımına özen gösterin: 

"Normal" bir sürüş sırasında lastikler sıcak hava dalgalarından ciddi bir şekilde etkilenmeyecektir. Ancak aracınız uzun bir süre (birkaç hafta) hareketsiz kalacaksa lastiklerinizin erken yaşlanmasını önlemek için deniz kenarı gibi çok sıcak ve çok rüzgar alan bölgelerden uzak bir yeri tercih etmenizi öneririz.