Lastik bakımı - Stepne: Beşinci tekeri unutmayın!

Stepne: Beşinci tekeri unutmayın!

Lastik bakımı

Stepne bakımı çoğunlukla ihmal edilse de lastik patlaması durumunda rolünü tam anlamıyla yerine getirebilmesi için esas nitelik taşır.

Yedek lastik Telif hakkı © : All Rights Reserved

Birçok sürücü araçlarının stepnesinin nerede bulunduğunu bilmemektedir. Lastik patlaması yaşandığı zaman da bu sinirleri geren bir durum olur. Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce stepnenin ulaşılabilir olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Stepnenin yeri

Stepnelerin çoğunluğu bagajın tabanı altındaki bir haznede bulunur. Bazıları ise aracın altına sabitlenmiş bir sepete yerleştirilmiştir. Bu durumda sabitleme sistemindeki vida dişlerinin iyi durumda olduğunu düzenli olarak kontrol etmek yerinde olacaktır zira bunlar pas tutabilir ve sökülmeleri imkansız hale gelebilir.

Stepne türü

Tekerlerin giderek daha geniş olması nedeniyle birçok araç üreticisi “mini stepnelere” yönelmiştir. Düşük bir genişliğe sahip olan bu stepneler bagaj tabanının altına kolayca yerleştirilirler. Madalyonun arka yüzüne bakacak olursak bu tür stepneler normal bir teker ile aynı performansı vermezler. Yalnızca 80 km/saat'lik bir azami hıza olanak sağlarlar (jant üzerine yapıştırılmış etiket üzerinde belirtildiği gibi) ve dikkatli bir sürüş gerektirirler. Düşük genişliği aracın diğer üç lastiğinden farklı bir kavrama sağlar. Eğer mini stepne aracın sağ tarafına monte edilmişse, sola dönüşlerde, sol taraftaysa sağa dönüşlerde özellikle dikkat edilmesi gerekir. Özellikle yağmurlu hava ciddi dikkat gerektirir.

Stepnenin bakımı

Stepne her ne kadar "beşinci teker" olsa da, diğer tekerler ile aynı muameleyi görmeli ve düzenli bir bakımdan geçirilmelidir.
> Basınç kontrolü: Diğer tekerler gibi ayda bir defa.
> Genel durum: Eğer aracınızın yaşı beşten büyükse haznenin stepneyi zedeleyip zedelemediğini kontrol edin. Gerektiğinde temas alanının hep aynı olmaması için tekeri çevirin.

Hırsızlık önleyici teker kilitlerine ve somunlara dikkat!

  • Eğer tekerlerinizin son vidalaması pnömatik vida ile gerçekleştirilmiş ise somunların çok sıkılı olmadığından emin olun. Aksi takdirde lastiğiniz patladığında onları sökemeyebilirsiniz.
  • Eğer tekeriniz hırsızlık önleyici somunlara sahip ise sökme anahtarının aracınızda olduğundan emin olun.