Lastik etiketlemesi hakkında herşey - Etiket bilmeniz gereken her şeyi belirtmiyor

Etiket bilmeniz gereken her şeyi belirtmiyor

Lastik etiketlemesi hakkında herşey

Avrupa Birliği'nde uygulanmaya başlanan lastik etiketlemesi üç temel kriteri esas almaktadır: Yuvarlanma direnci, ıslak zeminde frenleme performansı ve dış yuvarlanma gürültüsü. Bu şekilde önemli bir ilerleme sağlanmıştır ancak bir lastiğin ortaya koyduğu performansa dair daha geniş bir fikre sahip olmak için kullanım ömrü ve kuru zeminde frenleme performansı gibi diğer etkenlerin de dikkate alınması gerekir.

Lastik etiketleme kriterleri Lastik etiketlemesi herşeyi belirtiyor mu? - Telif hakkı © : Rezulteo

Sürüş güvenliği ve yakıt tüketiminde temel rol oynamasına rağmen lastik sıradan bir sürücü için önemsiz bir ekipman olarak görülür. Lastiğin değiştirilmesi gerektiğinde sıklıkla araba tamircilerine danışılmakta ve ürünlerin performanslarının karşılaştırılmasına zaman ayırmadan haftanın promosyon ürününde karar kılınmaktadır.

Avrupa Birliği içerisinde lastiklerin satış noktalarında bu etiketleri taşıyor olmalarının bu durumu değiştireceği düşünülmektedir. Nitekim, lastiklerin yuvarlanma direnci, ıslak zeminde frenleme performansı ve dış yuvarlanma gürültüsü şeklindeki üç kritere göre sınıflandırılması sayesinde tüketici lastikler arasında karşılaştırma yapabilecek, ayrıca ihtiyaçlarına ve bütçesine uygun lastiği seçebilecektir. 

Otomobil basını tarafından yayınlanan testlerde dikkate alınan 15 kriter 

Söz konusu bu performans ölçümü tüketicinin bilgilendirilmesi açısından gerçek bir ilerleme sağlamaktadır. Bir lastiğin gerçek performansını değerlendirmek için dikkate alınması gereken başka kriterler de vardır. Otomobil dergileri ve lastik imalatçıları bu hususu gözden kaçırmamaktadırlar.

Öncelikle, otomobil dergileri sayfalarında yer verdikleri lastik testlerinde on beş civarı kritere vurgu yapmaktadırlar. Lastik imalatçıları ise prototiplerinin performans değerlendirmesi sırasında 50 kadar karakteristiği ölçtüklerini belirtmektedirler.

Peki, lastiklerin değiştirilmesi sırasında etiket üzerinde belirtilenler dışında hangi kriterler de dikkate alınmalıdır? Lastik imalatçıları tarafından önemli kabul edilen üç farklı kriter aşağıda belirtilmektedir:

  • Kullanım ömrü. Bir lastiğin ekonomik ve çevresel etkisi açısından bu kriter yuvarlanma direncinden sonra dikkate alınması gereken ilk kriterdir. Zira yavaş ve düzgün aşınan bir lastik diğer herhangi sıradan bir lastik ile karşılaştırıldığında bir yıla kadar daha uzun bir ömre sahip olabilir.
  • Virajda kavrama kabiliyeti. Sürüş güvenliği açısından bu çok önemli bir etkendir. Dresde Üniversitesi'nin Trafik Kazalarını Araştırma Departmanı'na göre, kazaların %25'i virajlarda meydana gelmektedir.
  • Kuru yolda frenleme performansı. Dresde Üniversitesi'nin uzmanlarına göre genel yargıya ters olarak kazaların %70'i kuru yollarda meydana gelmektedir. Dolayısıyla bu kriteri Avrupa Birliği etiketleme uygulamasında dikkate alınan kriterlere eklemek gerekir.

Bu kriterlere tabi ki suda kızaklama direnci, yüksek hızda denge, kuru zeminde tepki hızı, yol dengesizliklerinin emilimi gibi daha dikkat çekici bir kriter eklenebilir. 

Rezulteo sitesinde 13 kriter sunulmaktadır 

Bu yeni etiket üzerinde belirtilmeyen performans değerlerine ait bilgileri nereden bulabileceğinizi mi merak ediyorsunuz?

Bunun için otomobil dergileri ve otomobil kulüpleri adına bağımsız test kuruluşları (TÜV SÜD, Adac…) tarafından gerçekleştirilen testleri dikkate alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra internet sitemizde bulunan lastik fişlerini inceleyebilirsiniz ("Testler ve ölçümler" sekmesi). Nitekim, mümkün olan en geniş bilgiyi sizlere sunabilmek için Avrupa'da çıkan otomobil dergileri tarafından yayımlanan testlere dayalı bir lastik performansı puanlama sistemi geliştirdik. Kullanmakta olduğumuz algoritma bu testlere ait sonuçları bir araya getirip belli bir değerlendirmeden geçirdikten sonra yaz lastikleri için 9, kış lastikleri için 13 farklı performans kriteri hakkında bilgi sunmaktadır. Satın alacağınız lastiği belirlemede en etkili yöntem rezulteo!

 lastik performansı puanlama sistemiTelif hakkı © : rezulteo