Lastik etiketlemesi hakkında herşey - Lastiklerin etiketlenmesiyle hedeflenen amaçlar

Lastiklerin etiketlenmesiyle hedeflenen amaçlar

Lastik etiketlemesi hakkında herşey

Lastiklerin etiketlenmesi kararı 2009'da Avrupa Komisyonu tarafından alınmıştır. Bu uygulama üç farklı amaç taşımaktadır: Tüketicinin daha iyi bir lastik seçimi gerçekleştirmesine yardımcı olmak, yol güvenliğini arttırmak ve lastiklerden kaynaklanan çevresel etkileri sınırlandırmak.

Lastik etiketleme Lastik etiketleme - Telif hakkı © : Rezulteo

1 Temmuz 2012 tarihinden sonra üretilen ve bir Avrupa Birliği ülkesinde binek araçlar, 4x4'ler, SUV tipi araçlar, ticari araçlar ve ağır vasıtalar için üretilen bütün lastikler 1 Kasım 2012'den itibaren standardize edilmiş bir etiket taşımak zorundadır. Bu etiket tüketiciyi lastik performansına dair üç nokta hakkında bilgilendirecektir: Yakıt tüketimi, ıslak zeminde frenleme ve dış yuvarlanma gürültüsü.

Bu etiketleme uygulaması kararını alan Avrupa Komisyonu için en önemli kriter lastiğin enerji verimliliği

Büyük olasılıkla sizin de dikkatinizi çektiği gibi bu etiket uygulamasında kullanılan şekiller ve renkler elektrikli ev aletlerinin, otomobillerin ve dairelerin enerji verimliliği etiketini hatırlatmaktadır. Bu bir rastlantı değil. Bu uygulama ile Avrupa Birliği yasa koyucuları şu ana kadar göz ardı edilen bir kritere karşı duyarlılaştırmayı amaç edinmişlerdir: Lastiğin enerji verimliliği. Yani taşıtın gerçekleştirdiği yakıt tüketimi, dolayısıyla da ortaya çıkardığı CO2 emisyonları üzerindeki etkisi.

Etiket sayesinde tüketiciler yakıt verimliliği açısından iyi bir sınıfa sahip lastikleri daha kolay bir şekilde tespit edip satın alabilecekler. Bu şekilde iki farklı kazanç elde edilmektedir; bir taraftan yakıt tasarrufu sağlanır; diğer taraftan ise sera etkisine neden olan gaz emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunulur. 

Diğer kriterler: Güvenlik ve yaşam kalitesi

Avrupa Birliği mevzuatı çerçevesindeki bu lastik etiketi uygulaması sürüş güvenliği ile ilgili olarak ıslak zeminde frenleme performansını ve yaşam kalitesi açısından da dış yuvarlanma gürültüsünü ön plana koymaktadır.

Avrupa Birliği mevzuatı çerçevesinde lastiklerin etiketlenmesi sayesinde tüketici bilgiye daha kolay bir erişim gerçekleştirmektedir. Bu şekilde marka ve fiyat dışındaki kriterleri dikkate alarak lastikleri birbirleri ile karşılaştırabilir ve lastik alımı sırasında kendi kararını daha kolay bir şekilde alabilir.

Daha fazla bilgi için

>> Avrupa Komisyonu'nun internet sitesi

Ayrıca bakınız

>> Etiketleme kriterleri