Lastik satın alımı - Aracıma en uygun lastik hangisi?

Aracıma en uygun lastik hangisi?

Lastik satın alımı Hakan

Bilindiği üzere, lastik alırken ilk dikkat edilen kriter aracın türüdür. Eğer doğru lastiği seçmek istiyorsanız araç türünüz ne olursa olsun üretici tavsiyelerini dikkate almalısınız.

Park halinde araçlar Satın alınacak lastikler öncelikle donatacakları araca göre belirlenir - Telif hakkı © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Aracınıza orijinal parça olarak takılan "orijinal ekipman lastikleri" otomobil üreticisi ile lastik imalatçısı tarafından ortaklaşa bir şekilde onaylanmıştır. Bu homologasyon işleminde aşağıdaki hususları dikkate alırlar:

 • tekere oturma;
 • jant boyutları;
 • aracın hız performansı;
 • frenleme;
 • aracın ağırlığı.

 

  Orijinal ekipman lastikler ne kadar doğru bir seçimdir?

  Orijinal ekipman olarak adlandırılan lastikler otomobil üreticisi tarafından aracın donatılması için seçilen orijinal lastikler anlamına gelir. Bu seçim en iyi referans kaynağı mıdır? Her zaman değil.

  Bazı lastikler belirli bir otomobil üreticisi için özel olarak geliştirilir. Bu özel üretici homologasyonu lastiklerinize ait bir takım özel nitelikleri içerisinde barındırmaktadır. Bu nitelikler özellikle lastiğin iç yapısı ile yük taşıma kapasitesi ve hız kapasitesi endekslerini içerir. Bu nitelikler lastik yanağı üzerinde belirtilir.

  Lastiklerinizi değiştirmek istediğinizde otomobil üreticisinin tavsiyelerine uymanız gerekmektedir.

  Bununla beraber, teorik ebat denklik tablosu bulunmaktadır : Büyük lastik markalarını bir araya getiren Avrupa Lastik ve Jant Teknik Birliği (European Tyre and Rim Technical Organisation, ETRTO), belirli bir boyut temel alınarak aracın teknik özellikleri ile uyumlu diğer seçeneklerin kullanılmasına imkan tanıyan bir dizi standart oluşturdu. 

   

  Dikkat: Araç muayene merkezleri, kullanılan lastiklerin araç türüne uygun olup olmadığını kontrol eder.

   


  Otomobil üreticisi tarafından dikkate alınan kriterler sizin kriterlerinizden farklı olabilir. Dikkate alınan kriter sıralaması çoğunlukla aşağıdaki gibidir:

  1. Sürüş özellikleri

  2. Yuvarlanma gürültüsü

  3. Kuru zeminde frenleme

  4. Islak zeminde frenleme

  5. Kullanım ömrü

  Bunun sebebi açıktır: İlk üç kriter genelde sürücü tarafından tamamıyla araç performansı olarak algılanır! 

  Lastiklerinizi değiştirmeniz gerektiğinde otomobil üreticisi tarafından başlangıçta seçilen marka ve modeli seçme zorunluluğunuz yoktur. Yalnızca aracınız için belirtilen kriterlere uymanız yeterli olacaktır.