Lastik satın alımı - Çin malı lastikler: Güvenliğinizin fiyatı nedir?

Çin malı lastikler: Güvenliğinizin fiyatı nedir?

Lastik satın alımı Berk

İnternet üzerinden satış sitelerindeki bütün rakiplerine oranla çok daha düşük fiyatlara satılan Çin malı lastikler tasarruf etmeyi planlayan tüketicileri cezbedebilir. Fakat bu lastikler karşılaştırmalı testlerden geçemiyor. Özellikle ıslak zemin performansı açısından başarısız oluyorlar.

Çin malı lastikler ve güvenlik Çin malı bir lastik ne kadar güvenlidir? - Telif hakkı © : rezulteo

300'den fazla Çinli markanın olduğu düşünülüyor

Avrupa'ya ithal edilen Çin malı lastik markalarının tam sayısını bilmek mümkün değil. Uzmanlarımız bu sayının 300'ün üzerinde olduğunu düşünüyorlar. Bunlar arasında en bilinenler LingLongWanLiBlackstone, Goodride ve Infinity'dir. Ancak her ay yeni markalar ortaya çıkıyor… Çin'de lastik markası lansmanının her şeyden önce bir pazarlama çalışması olduğu açıktır zira lastik imalatçıları kendilerine ait olmayan markalar için üretim gerçekleştirirler…


Rakip tanımayan fiyatlar...

Çin'den gelme lastiklerin en büyük artısı tartışmasız ücretleridir: Lider lastik markalarının ürünlerinden %20'den %50'ye kadar daha düşük olabilmektedirler ki yarı yarıya bir fiyat farkı söz konusu. Dolayısıyla, kafalarda soru işaretleri oluşuyor...

Üstelik Çin malı lastikler kolayca bulunabilmektedir. Bu tür lastikleri araç ekipman merkezlerinde veya uzman dağıtıcılarda bulmak zor olsa da internet üzerinden satış gerçekleştiren sitelerde kolaylıkla bulunabilmektedir. 


... ancak ıslak zeminde başarısız performans seviyesi

Ancak işin sarpa sardığı nokta lastiğin sergilediği performans değerleridir. Bunu Adac (Alman Otomobil Kulübü) gibi otomobil dergilerince ve TÜV SÜD gibi bağımsız test kuruluşlarınca yayımlanan karşılaştırmalı testlerin sonuçlarında görüyoruz. Bu gibi testler için seçilen lastikler arasında artık sıkça bir veya iki Çin malı lastik bulunmakta ancak bunlar diğer lastikler ile rekabet etmekte çok zorlanmaktadır.

Adac'ın yaz lastikleri üzerinde gerçekleştirdiği en son karşılaştırma testine 185/60 R15 H boyutunda iki Çin malı ürün dahil edilmiştir: Rotallia Radial F108 ve Sailun Atrezzo SH402. Her iki lastik de sınıflandırmanın en sonunda yer almakta olup ıslak yolda sürüş özellikleri açısından çok kötü notlar elde etmişlerdir: Daha uzun frenleme mesafeleri, düşük suda kızaklama direnci, vs... Diğer bir değişle, bu lastikler yağmurlu havalarda tehlike arz etmektedir.

Genel olarak  güvenlik ile ilişkili performans özellikleri yetersiz, hatta düşük seviyededir. Çin malı lastiklerin başarılı olduğu tek alan ise enerji verimliliği alanında iyi notlar elde etmelerini sağlayan düşük yuvarlanma direnci.

Sonuç: Mevcut durumda Çin malı lastiklerin satın alınması ciddi riskler doğurabilir. Bu lastiklerin çekici fiyatları güvenlik açısından ortaya koyabilecekleri eksiklikleri unutturmamalı.